X


Milyonlarca Dolarlık Kayıp Var! Bitcoin Düşüşü Ne Zaman Duracak?

Bitcoin'in (BTC) 6.450 dolara kadar düşmesi, önde gelen birçok altcoin'i de aşağıya çekti.
16:36
18 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) iki gün önce yine beklenmeyen bir kırılma yaşadı ve 7.000 doların altına indi. Daha önce de ara ara 7.000 dolar altına iğne atan BTC, bu sefer üst üste gelen satış baskısı ve fiyatın hep bir alt noktaya inmesi ile beraber burada kalıcı olabileceğinin sinyallerini verdi ve hala da vermeye devam ediyor.

Bitcoin ‘Sebepsiz’ Düşüşünü Sürdürüyor

17 Aralık tarihinde kripto para piyasasının toplam değeri 188 milyon dolara ulaşırken, bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 175 milyon  dolara kadar gerileme yaşandı ve bunda 6.450 dolara kadar inen Bitcoin’in payı büyük. Uzmanların BTC düşüşüne sebep olarak gösterebilecekleri tek unsur, PlusToken isimli ponzi yapısının kurbanlarından topladığı 2 milyar dolar değerindeki kripto paraları satmaya başlaması olarak bilinmekte.

Analiz firması Chainalysis, PlusToken’in aralıklı olarak yüksek miktarlarda BTC sattığını doğruladı ve yakın zamanda 25.000 BTC’nin satıldığını da rapor etti. Yüzde 4’lük düşüşten sorumlu olduğu düşünülen ponzi yapısı, büyük ihtimalle piyasada oluşturduğu psikolojik etki ile bireysel yatırımcılarının da panik yapmasına sebebiyet verdi.

Kripto para analistlerinin BTC’nin sıradaki durma noktası olarak gösterdiği destek seviyesi ise, defalarca ciddi bir koruma sağlamış olan 6.000 dolar bölgesi. BTC’nin 6.000 doların altına inmesi ise kesinlikle çok büyük bir korku yaratabilir.

Altcoin’lerde Kan Durmuyor!

BTC’ye ek olarak önde gelen birçok altcoin de inanılmaz bir düşüş trendine giriş yaptı. XRP, son 2 yılın en düşük seviyesine geriledi ve yüzde 10 üzeri düşüş ile beraber 0,17 doları bile gördü.

Ethereum (ETH) da yüzde 9 ve üzeri düşüş ile beraber 140 dolar seviyesinden 120 dolar seviyesine kadar indi. Top 10 kripto paraya bakıldığında en büyük düşüşü yüzde 11 ile Tezos‘un (XTZ) yaşadığını görsek de, Bitcoin Cash (BCH) yüzde 9,59, Litecoin (LTC) yüzde 6,62, EOS yüzde 5,59 ve Binance Coin (BNB) yüzde 4,11 düşüş yaşamakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar