X


Bitcoin’in (BTC) Sert Düşüşünün Arkasından Ponzi Yapısı Çıktı!

Bitcoin ve Ethereum'un düşüşünün arkasında PlusToken mi var?
08:00
17 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) dün bir anda yüzde 4 gibi sert bir düşüş yaşadı ve uzun süredir tutunduğu 7.000 doların altına iniş yaptı. Uzmanlar ve blockchain analiz firmaları ise bu düşüşten PlusToken olarak bilinen ponzi yapısının sorumlu olduğunu ifade etmekte.

BTC ve ETH Sert Çakıldı

Türkiye saati ile 21:28 civarında başlayan BTC düşüşü, sadece 7 dakika içerisinde tamamlandı ve Coinbase borsasında 6.800 dolara kadar geriledi. Bunun yanı sıra Ethereum (ETH) da yüzde 7 gerileyerek 140 dolardan 130 dolara kadar düştü. İki kripto para birimi de Kasım ayından beri bu seviyelere düşmemişti. Blockchain analiz firması Chainalysis tarafından yayınlanan bir gönderiye göre ise, PlusToken olarak bilinen ve tarihte en büyük Bitcoin dolandırıcılığı olarak yer edinen yapı, aynı gün içerisinde yaklaşık 20.000 BTC (137 milyon dolar) ve 790.000 ETH (102 milyon dolar) satış yaptı.

Chainalysis buna ek olarak 185 milyon dolarlık BTC’nin de aynı gün içerisinde PlusToken yöneticileri tarafından tasfiye edildiğini vurguladı. PlusToken ile ilişkili altı kişi tutuklanıp Çin’e gönderildi ancak yine de çetenin diğer üyeleri satış yapmaya devam ediyor. Chainalysis verilerine göre yapının yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto para birimi mevcut ve bunları yavaş yavaş satmaktalar.

2019 yılının zirvesine yaklaşan BTC 12.500 dolar seviyelerindeyken yapılan tutuklamalar sonrasında ciddi ve dereceli bir düşüş yaşandı. Uzmanlar bu düşüşün nedenini de PlusToken’in düzenli satışlarına bağlamakta.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar