X


Dünyanın En Pahalı Pizzası: 22 Mayıs Dünya Bitcoin Pizza Günü

22 Mayıs Dünya Pizza Günü Kutlu Olsun!
02:12
17 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

İlk yayın tarihi: 30 Mayıs 2014

Bitcoin dünyasına erken adapte olanlar “Bitcoin ile Pizza “ hikayesini çok iyi bilirler. Bilmeyenler için bizler özetleyelim istedik. Bitcoin’in nereden bu günlere geldiğine ilişkin hem eğlenceli hem de düşündürücü bir yaşanmışlık hikayesidir bu.

Laszlo Hanyecz

Tarih 22 Mayıs 2010. Bitcoin kullanıcısı Laszlo Hanyecz, bitcointalk.org forum sitesine bıraktığı bir mesaj ile ilk Bitcoin alışveriş girişimini başlatıyor. Tabi o zamanlar Bitcoin’in değeri şimdiki gibi değil. 2 büyük boy pizza için 10.000 BTC ödeyeceğini söyleyen Laszlo Hanyecz, mesajında “pizzayı ister kendiniz yapabilirsiniz isterseniz de bir yerden sipariş verir adresime gönderirsiniz.”diyerek teklifte bulunuyor.

10.000 BTC ile 1 Pizza

pizza

O dönemde 1 BTC yaklaşık 0,003 cent’ten işlem gördüğü için 41dolarlıklık bu ödeme birçok kullanıcı için cazip geliyor. Anlaştığı diğer bir kullanıcı onun için pizzayı sipariş ediyor ve Laszlo mutlu bir şekilde gelen pizzasının fotoğrafını paylaşıyor. Hikaye o dönemde bu şekilde son buluyor. Tabi Bitcoin’in fiyatı artmaya başlayınca bu konu üzerinde konuşmalar devam ediyor. Bitcointalk’ta konunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz, sağdaki resim ise o gün çekilen orijinal fotoğraf.

Jeremy Sturdivant (Jercos) ise Laszlo’ya 10,000 BTC karşılığında pizza gönderen kişi, konuya diğer yönden bakacak olursak, Jeremy aldığı 10,000 BTC’yi bir süre sonra bir kaç yüz dolara bozdurarak onunla bir tatil yapmış..

Bugün itibarı ile 83.000.000 $ değerinde olan pizza, Bitcoin’in fiyat artışının öngörülebilir olmaması açısından güzel bir örnek.

Cryptocoinsnews muhabiri Calvin Tran, bu konuyu ele alarak 22 Mayıs’ın Dünya Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanılmasını önerdi. Bitcoin’in tarihsel gelişimi açısından bu tarihi biz de önemsiyor ve tüm Bitcoin meraklılarının “Dünya Bitcoin Pizza Günü”nü kutluyoruz.

Kripto Paralara Giriş

Bitcoin ve diğer kripto paralara giriş yapmak için Binance platformunu güvenle kullanabilirsiniz. Binance; Türkçe dil desteği, düşük komisyon ücreti ve dünyanın en yüksek işlem hacmiyle ön plana çıkmaktadır ve son dönemin en gözde kripto para platformudur.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar