X


FED Yetkilisi: Bitcoin İşlemlerinin Yarısı Yasa Dışı!

FED Yetkilisi Bitcoin'in hala yüksek oranda yasa dışı işlerde kullanıldığını ifade etti.
17:00
18 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’nin merkez bankası FED‘in önde gelen üyelerinden birisi, lider kripto para birimi Bitcoin‘i (BTC) kullanan her dört kişiden birinin suçlulardan oluştuğunu ifade etti.

”Bitcoin Meşru İşlerde Kullanılmıyor”

Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Benoit Coeure’nin onuruna yapılan bir panel konuşmasında, FED üyesi Lael Brainard oldukça sert açıklamalarda bulundu. Brainard, bu yılın başlarında yapılan bir akademik çalışmayı referans göstererek, Bitcoin‘in hala ciddi bir suç bağlantısına sahip olduğunu ve meşru aktiviteler konusunda sıkıntılar yaşandığını ifade etti.

”En popüler kripto para borsalarının sadece 3’te 1’i para yatırma veya çekme işlemine onay vermek için kimlik doğrulaması veya adres doğrulaması istiyor. Bu oldukça sıkıntılı bir durum çünkü birçok çalışma kripto paraların hala yasa dışı eylem konularında ciddi bir destek sağladığını ortaya koymakta.”

Brainard açıklamasının devamında Bitcoin işlemlerinin yüzde 50’sinin bir şekilde yasaları çiğnediğini ve meşru olmadığını da vurguladı:

”Bir araştırmada Bitcoin kullanıcılarının çeyreğinden fazlasının ve Bitcoin işlemlerinin yaklaşık yarısının, yasa dışı aktivitelerle ilişkili olduğu belirtilmişti.”

Aslında bütün bunlar çoğunlukla tahmine dayalı ifadeler ve BTC ağında hangi işlemin yasa dışı işler için kullanıldığı veya hangisinin kullanılmadığını tespit etmek, belirli birkaç cüzdanın işlemi dışında oldukça zor ve imkansıza yakın olacaktır.

Aslında sadece BTC değil, son günlerde yayınlanan raporda ne kadar XRP’nin yasa dışı işlerde kullanıldığı da belli olmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar