X

Milyarder İsimden Bitcoin (BTC) Uyarısı: Yasaklanabilir

Ray Dalio'ya göre Bitcoin yasaklanabilir.
11:27
18 Kasım 2020

Bridgewater Associates CEO’su Ray Dalio, dün gece yayınladığı gönderisinde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) hakkında oldukça sert ve ilginç iddialarda bulundu. Dalio’nun daha önce de BTC aleyhinde açıklamalar yaptığı biliniyor ve bu seferki de diğerlerinden çok farklı olmadı.

Bitcoin Yasaklanabilir

Milyarder serbest yatırım fonu yöneticisi, Bitcoin’in ilerleyen yıllarda çok tehlikeli olması durumunda hükümetlerin bunu yasaklayabileceğini vurguladı. Bitcoin’e ve kripto paralara inanmadığını da vurgulayan Dalio, bunun için birden fazla sebep sıralayarak BTC’nin ne eşler arası alım satımda ne de uzun vadeli yatırım aracı olarak iyi bir seçim olmadığını vurguladı.

Bitcoin eğer devletlerin para birimleri ile rekabet edecek seviyeye kadar gelirse bunun bizzat o devletler tarafından yasaklanacağını belirten Dalio, böyle bir yasağın Bitcoin alımını çok ama çok zorlaştırabileceğini düşünüyor. Devletler direkt olarak Bitcoin ağını kapatamasa da bunu kendi itibari para birimlerine çevirmek isteyenleri bir dereceye kadar engelleyebilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bitcoin İşlemleri Engellenebilir mi?

Ancak kara borsa veya buna benzer yollarla her zaman yasakların etrafından geçilebileceği biliniyor. Yani lider kripto para birimi Bitcoin ağı durdurulmadıkça bunun yükselişinin ve kullanımının da durdurulması pek olası gözükmüyor. Ray Dalio açıklamasının en başında ise Bitcoin hakkında yanılmış olabileceğini ifade ederek aslında farklı bir yaklaşım sergiledi.

BTC/USD, Dalio’yu Haksız Çıkartıyor

Bundan birkaç gün önce yine Bitcoin’in devletler tarafından yasaklanabileceğini belirten milyarder yönetici bu görüşünde geri adım atmasa da BTC hakkında bazı konularda yanılmış olabileceğini ifade ederek aslında açık kapı bıraktı. BTC/USD işlem çifti ise Dalio’nun açıklamalarından sonra 1.000 doların üzerinde değer kazandı ve 18.600 dolar seviyesine kadar çıktı.

Bitcoin şu an için kesinlikle hem eşler arası alım satımda hem de uzun vadeli yatırım yani HODL için kullanılıyor. Dalio bu konuda yanılıyor olabileceğini ve böyle bir durumda kendisinin de düzeltilebileceğini belirtirken BTC’nin böyle bir yükseliş elde etmesi aslında net bir cevap oldu. Bitcoin fiyatı 18.600 doları gördükten sonra sert bir düşüş yaşasa da hala yükselmeye devam ediyor ve 2017 yılının boğa döneminde de benzer bir durum görülmüştü.

Boğa rallisinde kripto para sektörünün gün içerisinde %40 civarında düşüşler ve yükselişler yaşaması bile bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar