X


Microsoft; Blockstacks Labs ve ConsenSys Firmaları ile Ortaklık Gerçekleştirdi

18:00
3 Haziran 2016

Dünya teknoloji devi Microsoft, Blockstack Labs ve ConsenSys firmaları ile ortaklığını duyurdu. Bu ortaklığın amacının  Bitcoin ve Ethereum blockchain’i açık kaynak kimlik platformuna entegre edilmesini sağlamak ve geliştirmek olduğu söyleniyor.

Ortaklık kapsamında geliştirilen proje ile gelişmekte olan ülkelerde kimlik sorunlarını çözmek için blockchain teknolojisinin kullanılması hedefleniyor. Ayrıca proje tüm dünya genelinde bulunan, eğitim ve sosyal yaşam da dahil olmak üzere, bir banka hesabı ya da hizmet erişimi alabilecek resmi kimliği olmayan kullanıcılara yönelikte çalışmalar yapmayı hedefliyor. Dünya bankasının raporuna göre ise dünya genelinde 1.5 milyara yakın insanın resmi kimliği yok.

Microsoft global iş strateji geliştiricisi Yorke Rhodes’in bugün yayınladığı bir blog yazısında, önümüzdeki haftalarda Microsoft’un Azure üzerinden açık kaynak bir yapı başlatacağından bahsediliyor.

Microsoft, ConsenSys ve Blockstack şirketlerinin yetkilileri Coindesk’e konu ile ilgili açıklamalar yaptılar. Microsoft yetkilisi Rhodes’in açıklaması:

”Açık kaynak blockchain kimlik girişimi zamanla hayatın her yerinde olacaktır. Yaptığımız bu işbirliğinden dolayı heyecanlı ve mutluyuz”.

ConsenSys  strateji yetkilisi Sam Cassatt ise projenin gelişmekte olan ülkelerde daha etkili olup güvenilir kimlik formu sağlayacağına inandığını belirtti ve ekledi :

”Güçlü blockchain teknolojilerine sahip olan bu projenin insani amaçlar için önemli olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız bu ortaklıkla geniş bir kitleye ulaşacağımızı tahmin ediyorum”.

Blockstack kurucularından Muneeb Ali :

”Microsoft ve ConsenSys ile yaptığımız bu ortaklık blockchain kimliği ve yeni kimliklerin oluşturulmasını bir e-mail kimliği oluşturmak kadar basitleştirebilir. Bu ortaklığın küresel standartlarda yeni yollar açacağına inanıyorum”.

Oluşturulan kimlik platformunun ilk versiyonun bu yaz sonunda piyasada olabileceği bekleniyor. Microsoft’a göre geliştirilen ilk versiyon Cloud işlem platformu üzerinden yayınlanacak. Geçen yıl hizmete giren Cloud işlem platformu daha çok teknoloji merkezli çözümler sunmanın yanı sıra, blockchain uygulamaları ile de ilgileniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar