reklamı kapat

Merkezsiz Borsalar Kripto Para Ekosistemini Geliştirebilir

2 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Blockchain ve kripto para teknolojileri hızla gelişiyor. Her geçen gün piyasaya sürülen kripto para sayısı artıyor. Kripto para borsaları bu hıza yetişebilecek sisteme sahip değiller, daha kolay yönetilebilen ve işlem yapılabilen borsaların geliştirilmesi gerekiyor.

Yeni bir teknolojinin hayatımıza iyi uyum sağlayabilmesi için kolay ulaşılması ve mesajlaşma benzeri iletişim sisteminin olması oldukça faydalı olabilir. Şu an kullanılan cüzdanlar ve borsa sistemleri kripto para ekosistemini yavaşlatıyor. Bu sorun şirketlerin gözünden kaçmadı ve birkaç çözüm üzerinde çalışılıyor.

Bir Blockchain pazarlama firması CEO’su Jeremy Epstein’e göre geliştirilmesi gereken en önemli uygulama cüzdanların birden fazla kişi tarafından ulaşılabilir hale getirilmesi. Örneğin bir insan hayatını kaybettiğinde veya başına herhangi bir felaket geldiğinde kripto paralarına yakınları tarafından ulaşılması gerekebilir. Ya da bir şekilde kripto paranız zorla alırlarsa, çalınan kriptolarınıza bir daha kavuşamayabilirsiniz. Epstein bu tarz vakalara karşı birleşmiş bir sistemin olması gerektiğini öne sürdü. Ayrıca bir şirket hizmeti karşılığı kripto para alıyor ve bu kripto paraları tek bir cüzdanda tutuyorsa bu durumun taşıdığı riski göz ardı etmememiz gerekiyor.

Öte yandan ‘kripto-kripto’ ve ‘kripto-fiat’ uyumluluğunu arttırmak için çalışan merkezsiz borsalar bulunuyor. Bu çalışmalar borsalar arası işlemlerin hızlandırılmasına odaklanıyor. Çoğu borsa yatırımcının çok işlem yapmasını sağlayarak kar elde ettiği için, uzmanlar borsalar arası uyumun önemli olduğunu düşünüyor.

Merkezsiz borsalar yukarıda bahsedilen sorunların üstesinden gelebilir. Aynı zamanda merkezsiz borsalar hacker’lara ve DDoS saldırılarına karşı daha güvenli olabilir. Akıllı telefonlar için geliştirilen merkezsiz borsalarda parmak izi, yüz tanıma, pin kodu gibi güvenlik önlemler aynı anda kullanılabilecek ve böylece güvenlik arttırılmış olacak. Merkezsiz borsalar henüz yaygın kullanılmasa da geliştirmeler devam ediyor ve yenilikçi borsaların popülerliği her geçen gün artıyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.