reklamı kapat

G20’den Kripto Paralara Dair 10 Madde

2 Nisan 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Geçen hafta Buenos Aires’te düzenlenen G20 zirvesinde dünyanın büyük ekonomiye sahip ülkeleri toplandı. Kripto paralar konuşulan ana başlıklardan bir tanesiydi. G20 ülkelerinin kripto paralar hakkındaki genel görüşü herhangi bir yasaklama olmayacağı yönündeydi.

Kripto para düzenleme tavsiyeleri haziran ayında G20 ülkelerine sunulacak. G20 ülkelerinin düzenlemelerine göre büyük şirketler ve yatırımcılar kripto para pazarında yerlerini ayıracaklar. G20 zirvesinde kripto paralara dair ele alınan başlıkları sizin için derledik:

1. Kripto Paralara ve Blockchain’e bütün ülkeler uyum sağlamalı

G20 katılımcıları kripto paraların ekonomik sistemi değiştirebileceğini kabul etti. Çoğu ülke finansal teknolojilerin gelişimi için yardım politikası başlatabilir. İspanya maliye bakanına göre kripto paraların gelişimine dair çalışmalar kesinlikle teşvik edilmeli.

2. Geleneksel Ekonominin Sonu Geliyor

Maliye bakanları geleneksel sistemin hızla değiştiği konusunda hemfikir. Dijital çağda ekonomiyi teknolojiden uzak tutmanın iyi bir fikir olmadığı öne sürüldü.

3. Düzenleme Yapılması Zorunlu

Ekonomi dijital olsa da insanlar gerçek. Bu yüzden düzenlemelerin yapılması kaçınılmaz. Düzenleme yetkilileri kripto paralar bir iş kolu olarak tanınacaksa kuralları olması gerektiğini düşünüyor.

4. Düzenleyelim Fakat Yasaklamayalım

G20 ülkeleri oybirliği ile kripto paraların önemli olduğunu ve bir ekonomik devrim yaratacağını kabul etti. Yasaklama düşünülemeyeceği ancak düzenlemelerin zorunlu olduğu ifade edildi.

5. Vergilendirme Yapılmalı

Ülkeler tarafından yapılacak düzenlemelerin teknolojik gelişimin önüne geçmemesi gerekiyor. Ancak kar odaklı uygulamalardan vergi alınması şart koşuldu.

6. İlk düzenleme teklifleri Haziran Ayında Sunulacak

G20 düzenlemelerinin başında merkez bankası başkanları, Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu (FAFT) ve Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü (OECD) olacak. Haziran ayında yapılacak üçüncü toplantıda düzenlemeler masaya yatırılacak.

7. Kripto Paraların Yasa Dışı Kullanımı Engellenmeli

Düzenlemeler çoğunlukla yasa dışı kripto para kullanımlarının önüne geçmeye odaklanacak. Başta terörizm, kara para aklama, tüketici hakları ve ICO dolandırıcılıkları ele alınacak.

8. Kullanıcıların Kimlikleri Doğrulanmalı

Henüz kripto para işlemlerinin nasıl takip edilmesi gerektiğine dair bir fikir yok. Ancak müşteri tanıma sistemleri ve dijital kimlikler üzerinde durulacak.

9. Avrupa Ülkeleri Lider Olmak İstiyor

Avrupa Ülkeleri düzenlemelere liderlik etmek istiyor ve G20’nin Haziran toplantısından daha önce bir Avrupa kıtası toplantısı yapacaklar.

10. Bazı ülkeler kendi düzenlemelerini yapacak

Resmi toplantıda konuşulmadı ancak halihazırda kripto para düzenlemeleri hakkında perde arkasından birçok yorum yapıldı. Japonya, Porto Riko ve ABD’nin düzenlemeleri önümüzdeki toplantılarda tartışılabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.