reklamı kapat

Güney Kore’den Kripto Para Vergilendirmesi

2 Nisan 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Güney Kore Finans ve Strateji Bakanlığı geçtiğimiz günlerde kripto paralar hakkında açıklamalarda bulundu. Yerel bir haber kaynağı olarak faaliyet gösteren Fuji News Network (FNN) tarafından yayınlanan bir habere göre bakanlık kripto paralar bir tür vergilendirme sistemi getirecek.

Güney Kore Finans ve Strateji Bakanlığı sözcüsü bu konuyla ilgili FNN’ye açıklamalarda bulundu. Bakanlık sözcüsü açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Bu düzenlemenin ne zaman gerçekleşeceğine dair kesin bir tarih belirlenmedi. Ancak sanal para vergilendirmelerini bu yılın ilk yarısında kamuoyuna duyurmayı düşünüyoruz.”

Bakan tarafından yapılan  bu açıklamalar göz önünde bulundurulduğunda gelecekte uygulanması planlanan kripto para vergilendirmelerinin ancak önümüzdeki yıl içerisinde uygulanacağı sonucuna varılabilir.

Güney Kore hükümetinin uygulamayı düşündüğü vergilendirme planı 19-20 Mart tarihlerinde gerçekleşen G20 zirvesinin hemen ardından gündeme geldi. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirilen zirvede çeşitli ülkelerin maliye bakanları bir araya gelmiş ve kripto paraları değerlendirmişlerdi.

Güney Kore Başbakanı ile Finans ve Strateji Bakanı yerel bitcoin piyasası için bir çeşit  vergilendirme yöntemi getirmeyi planladıklarını geçtiğimiz aralık ayında ifade etmişlerdi. Bu açıklamalardan bir ay kadar sonra Güney Kore’li yetkililer ülke sınırlarında gerçekleşen  kripto para işlemlerinin mevcut vergi politikasına tabi olacağını duyurdu. Buna göre kripto para borsaları %20 oranında kurumlar vergisi ve %2.2 yerel gelir vergisi ödemekle yükümlü olacak.

Bu yönde gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında Güney Kore hükümeti tarafından meydana getirilen “kripto para vergilendirme çalışma kolu”, kripto para satışlarından elde edilen kârları vergilendirmek için tasarlanmış transfer gelir vergisi adı verilen bir sistemi gündeme getirdi. Konuyla ilgili olarak yerel haber kaynaklarında ifade edilen görüşler şu şekilde:

“Sanal para işlemlerinden elde edilen gelirler geçici ve düzensiz olarak değerlendirilirlerse bu alana diğer gelir vergileri uygulanabilir.”

Öte yandan Güney Kore’nin Vergilendirme Bakanlığı uluslararası ölçekte uygulanan kripto para vergilendirme örneklerini inceledi. Bu incelemeler kapsamında ABD, Japonya, Almanya ve İngiltere gibi belirli ülkelere çeşitli kripto para vergi sistemlerinin araştırılması için personel gönderildi. Yapılan araştırmalar sonucunda çoğu vergilendirme sistemlerinin gelir vergisi prensibine dayanarak uygulandığı tespit edildi.

Bununla birlikte Güney Kore hükümeti 13 Haziran’da düzenlenecek yerel seçimlerden sonra büyük çaplı bir sanal para birimi düzenlenmesi tasarlamayı düşünüyor. Ayrıca Güney Kore Finans ve Ekonomi Bakanlığı 14 Haziran’da ülkenin başkenti Seul’da G20 üyesi ülkeler için düzenlenecek uluslararası bir konferansta sanal paralardan bahsedecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.