reklamı kapat

Ethereum Teknik Analizi

2 Nisan 2018
  • Barış B.Barış B.

Değerli arkadaşlarım burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR. Yapmış olduğum analiz ve değerlendirmeler teknik verilere dayalı eğitim çalışmasıdır.  (Analiz tarihi: 01.04.2018)

Hazırlamış olduğum bu grafik GÜNLÜK bazlı bir grafiktir.(Her kırmızı veya yeşil bar bir günü temsil etmektedir.)

Şüphesiz ki olumsuz piyasa koşullarında en çok değer kaybeden kripto paralardan biri de ETH oldu. Haftaya 520$ seviyesinden başlangıç yapan ETH hafta içerisinde 359$ seviyesine kadar gerileme gösterdi. Hafta kapanışını ise 380$ seviyesinden yapan ETH bu hafta %27 değer kaybetmiş oldu. ETH son bir ay içerisindeki kötü performansıyla, boğa sezonundaki muhteşem performansını unutturdu bizlere malesef. Şimdi hafta içerisinde gerçekleşen teknik durumlara göz atalım ve değerlendiremize geçelim.

ETH piyasanın da olumsuz etkisi ile haftaya düşüş ile başladı ve hafta boyunca da aşağı yönlü hareketini sürdürdü. B trendini de aşağı kırdığını ve trendin altına üç kapanış yapıldığını görüyoruz ki bu olumsuz bir görüntü oluşturmuş durumda. ETH dikkat çeken bir gelişme ise RSI seviyesinin hafta boyunca aşırı satım bölgesinde kalması. ETH’un önceki hareketlerini göz önüne aldığımızda böyle bir durumun gerçekleşmediğini görüyoruz. Bu gelişmeler doğrultusunda değerlendirmemize geçelim.

ETH boğa sezonundaki yükseliş performansının benzerini ayı sezonununda düşüş olarak biz gösterdi. Aslında belki de bir ders verdi bizlere: Hızlı yükseldiğim kadar hızlı da düşerim dedi. Evet malesef yaklaşık üç buçuk aydır ayı piyasası hüküm sürüyor. Bir çok yatırımcının morali bozuk ve stres altında. Ancak piyasanın bu hareketinden ders almalıyız diye düşünüyorum. ETH grafiğine gelecek olursak; tablo malesef olumsuz. Orta vade desteğimiz olan B trendi aşağı kırılmış durumda ve trendin altında üç adet kapanış yapılmış. Eğer bu noktada tepki gelmez ise satış baskısının devam etmesi muhtemel olacaktır. Ancak RSI indikatörünün durumu oldukça ilginç görüntü oluşturmuş. Diğer bir çok kripto paraya da baktığımızda RSI seviyelerinin aşırı satım bölgesinde olduğunu görüyoruz. Ancak ETH da bu seviye daha da düşük. Bu da bizlere ETH’un ayı piyasasından ne denli fazla etkilendiğini gösteriyor. RSI indikatörünün bu seviyede olması piyasanın toparlaması halinde ETH için hızlı bir toparlanma sağlayabileceğini değerlendiriyorum. ETH’un rahatlaması adına ilk etapta B trendinin üzerine atması gerektiğini söyleyebilirim. B trendi üzerinde kaldığı müddetçe A trendi direnç olarak takibimizde olacaktır. A trendi yukarı kırılımında ise FIBO 0.236(609$) seviyesi gündeme gelecektir. Hafta içerisinde gördüğü FIBO 0.(359$) seviyesinin aşağı kırılması halinde satış baskısı devam edecektir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.