X


Malezya, Nakit İşlemlere Kısıtlama Getirecek

Malezya’nın yeni işlem kısıtlamaları uygulanmaya başlanırsa kripto para birimleri bundan nasıl etkilenir?
12:00
9 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ülkenin merkez bankasındaki bir yönetici yardımcısına göre Malezya, 2020’de nakit işlemlere 6.000 dolarlık bir limit getirmeyi planlıyor. Yapılan açıklamalara göre yeni kısıtlamalar yasadışı faaliyetlerde nakit kullanımını önlemeyi amaçlıyor. Ayrıca bu yeni kısıtlamalarda düzenlenmiş finansal kurumların ya da yardım kuruluşlarının etkilenmeyeceği belirtiliyor.

Yeni Kısıtlamalar

Cointelegraph’ın haberine göre, Bank Negara Malaysia (BNM) için çalışan yönetici yardımcısı Abdul Rasheed, yeni önlemlerin mal ve hizmet ödemeleri de dahil olmak üzere fiziksel olarak nakit içeren tüm işlemlere uygulanacağını ifade etti. Yaptığı açıklamalarda Rasheed, 25.000 Malezya ringgiti sınırının (yaklaşık olarak 6.048 dolar), insanlar ve işletmeler arasındaki bağış ve transferler için de geçerli olacağını belirtti.

Ayrıca Rasheed, önerilen önlemlerin ihlal edilmesine ilişkin para cezalarının taahhüt edilen suç miktarının üç katını geçmeyeceğini de belirtti.

Aynı zamanda Ulusal Koordinasyon Komitesi’nde Kara Para Aklama ile Mücadele Komitesi Başkanı olarak da görev yapan Rasheed’e göre, çoğu Malezya hanesi ayda yaklaşık 8,000 ringgiti (yaklaşık olarak 1.935 dolar) harcıyor.

BNM Geri Bildirimleri Bekliyor

Yerel yayın The Edge Media Group tarafından yayınlanan bir rapora göre Rasheed konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi:

Nakit, yasadışı faaliyetlerden dolayı istismara maruz kalmaya devam ediyor. Bu nedenle, bu önlemler kötüye kullanma riski daha yüksek olan büyük nakit işlemlerini hedefliyor.

Bunun yanında Endonezya tarafından benimsenen benzer uygulamaları hatırlatan Rasheed, konuyla ilgili kamuoyundan geri dönüş beklediklerini ifade etti.

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Avustralya Hazine Bakanlığı’nın hazırladığı bir taslak mevzuat, 10.000 doları aşan nakit ödemelerle ilgili bir takım kısıtlamalar getirmeyi öneriyordu. Avustralya’nın önerisinde kripto para birimleri ile gerçekleştirilen işlemlerin açıkça bu yeni kısıtlamalardan muaf tutulacağı belirtiliyordu. Ancak Malezya’dan şimdilik kripto para birimleri ile ilgili bir açıklama gelmedi…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar