reklamı kapat

Avustralya Kripto Paralar Yerine Nakit Ödemeler Sınırlar Getiriyor

Avustralya Hazine Bakanlığı nakit ödemelere sınırlar getirmekle ilgili bir yasa tasarısı hazırladı.
15:00
29 Temmuz 2019

Avustralya Hazine Bakanlığı’nın hazırladığı bir taslak mevzuat, 10.000 doları aşan nakit ödemelerle ilgili bir takım kısıtlamalar getirmeyi öneriyor. İlginç bir şekilde mevzuatta kripto paralardan olumsuz bir şekilde bahsedilmiyor.

Nakit Ödemeler

Bitcoinist’in haberine göre Avustralya Hazine Bakanlığı geçtiğimiz günlerde nakit temelli döviz ödemelerinin boyutlarını yöneten yeni bir kanun tasarısı yayınladı. Tasarı onaylanırsa eğer, “işletmeler tarafından mal ve hizmetler için yapılan ya da kabul edilen ödemelerde 10.000 dolar sınırı” getirilmiş olacak. Ayrıca kanun tasarısına göre, 10.000 dolara eşit ya da daha fazla miktarlardaki işlemler çekle veya dijital ödeme yöntemleriyle gerçekleşmeli.

Tasarıda, hangi ödemelerin nakit ödeme limitine tabii olmadığına dair bir liste de paylaşılıyor:

  • Kişisel veya özel işlemlerle ilgili ödemeler (Gayrimenkul ile ilgili işlemler hariç)
  • Raporlama zorunluluğu bulunan kuruluşların, bu mevzuat uyarınca yükümlülüklerini yerine getirmesi koşuluyla, kara para aklama ve terörle mücadele yasası altındaki bir kuruma bildirilmesi gereken ödemeler.
  • Kamu görevlilerinin yasal olarak görevlerini yerine getirirken nakit ödeme yapması ya da kabul etmesi gereken durumlarda gerçekleşen işlemler.
  • Ödeme, nakit tahsili, depolama ya da teslim etme adımlarını içeren işlemin bir parçası olarak gerçekleşen işlemler sırasında nakit limitini aşan tutarlar.
  • Dijital para birimleriyle gerçekleştirilen işlemlerde nakit sınırını aşan tutarlar.
  • Alternatif bir ödeme yönteminin makul şekilde kullanılamadığı durumlarda ortaya çıkan ödemeler.

Bu listeye bakıldığı zaman kripto para birimlerinin ilave denetim ya da kısıtlamalara ihtiyaç duyulmadan kullanılabileceği görülüyor. Bir devlet kurumunun kripto paraları bu şekilde sınıflandırmaması ekosistem açısından olumlu bir durum. Çünkü kripto paralar özellikle son zamanlarda yasadışı faaliyetler, kara para aklama ya da terörizm finansmanı gibi işlemlerle eş anlamlı kullanılıyor…

Kripto Paralar

Tasarıda açıkça kripto paralarla gerçekleştirilen işlemlerin nakit limitinden muaf tutulacağı belirtiliyor. Hatta Hazine Bakanlığı yayınladığı belgede kripto paralarla ilgili daha detaylı açıklamalar yapıyor:

Dijital para, Avustralya ekonomisinde yeni ve gelişen bir alandır. Fiziksel para biriminin aksine kesin olarak düzenlenmiş bir çerçeveye ya da endüstri yapısına sahip değildir. Bu da Avustralya’da dijital para birimlerinin kullanılmasını engellemeyecek ya da sektördeki inavasyonun uygulanmasını zorlaştırmayacaktır. Aynı zamanda şu anda Avustralya’da kara para aklama faaliyetlerini kolaylaştırmak için dijital para birimlerinin kullanıldığına dair mevcut kanıtlar azdır. Bu göz önüne alındığında hükümet, şu anda dijital para birimlerini nakit ödeme limitinden etkin bir şekilde ayırmaya karar vermiştir.

Bunların yanında Avustralya da Libra hakkında yorum yapan ülkeler arasında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Avustralya Rezerv Bankası Genel Müdürü (RBA) Philip Lowe, Facebook’un kripto para birimi Libra’nın yakın zamanda yaygın olarak kullanılamayacağını belirtmişti

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun