reklamı kapat

İran, Kripto Para Madenciliğine Yeşil Işık Yaktı

İran nihayet madencilikle ilgili beklenen açıklamayı yaptı…
17:00
29 Temmuz 2019

Cointelegraph’ın haberine göre, İran hükümeti endüstriyel bir faaliyet olarak kripto para birimi madenciliğine izin verdi.

IIDO’ya ait Mehr Haber Ajansı’nın 29 Temmuz’da yayınladığı bir rapora göre bu karar, geçtiğimiz Pazar günü İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’nin başkanlık yaptığı bir kabine oturumu sırasında alındı.

Kriptoları Yasallaştırmanın İlk Adımı mı?

Rapora göre artık kripto para madenciliği ülkede yasak olmadığı için madencilik faaliyetinde bulunan işletmelerin İran Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’ndan lisans almaları gerekecek.

Bunun yanında Mehr Haber Ajansı’nın yaptığı açıklamalara göre birçok uzman, kripto para madenciliğinin yasallaştırılmasını, kripto paraların yasallaştırılması yönünde atılan ilk adım olduğunu düşünüyor. Uzmanlar, Amerika’nın uyguladığı yaptırımlardan kaçmak için İran’ın kripto paraların potansiyel faydalarına dikkat çekmek için böyle bir adım atmış olabileceğini ifade ediyor.

Ancak madenciliği yasallaştıran hükümet, kripto para birimlerinin ülke içi işlemlerde kullanılmasının hala yasal olmadığının altını çiziyor. Hükümetin yaptığı açıklamalara göre, bu işlemleri gerçekleştirenler hükümetten ya da bankacılık sektöründen bir koruma beklemeden tüm sorumluluğu kendisi üstlenmeli.

Bununla beraber Mehr Haber Ajansı’nın açıklamalarına göre İran’daki sübvansiyonlu elektrik, Çin gibi ülkelerdeki madencileri bile İran’a yönlendiren bir etken olmuştu.

Madencilik Gelişiyor

İran Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bakanı Mohammad Javad Azari Jahromi Temmuz başında yaptığı açıklamalarda kripto para madenciliğinin büyük potansiyeli olduğunun altını çizmişti. Ayrıca Azari Jahromi, elektrik santrallerinin yakınlarında kripto para madenciliği için özel tesisler kurma planları olduğunu da dile getirmişti. Azari Jahromi’nin açıklamalarını bu haberimizde sizlerle paylaşmıştık.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.