X


Bitcoin’deki Düşüşün Devam Etmesi İçin 5 Neden

Bitcoin fiyatında düşüşler yaşanıyor. Peki, bu düşüşler devam eder mi?
13:00
9 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bitcoin’in yeniden 10.000 dolar sınırını aşmasını bekleyen yatırımcılar son düşüşlerle hayal kırıklığı yaşadı. Bitcoin dün akşam saatlerinde 9.000 dolar sınırının altına indi. Bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi bazı analistler bu düşüşün yaşanmasını bekliyordu. Bununla beraber düşüşün devam etmesi için şu beş sebep sunuluyor:

Bitcoin Balinaları

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Tether’in Bitcoin fiyatını etkilediği yönünde haberler çıkmıştı. Hatta Bitcoin fiyatının yükselmesinin tek sebebinin Tether olabileceği belirtilmişti. Ancak borsalarda girilen son emirlere bakıldığında piyasanın bir satış baskısıyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Bundan öncesinde balina işlemlerini takip eden botlar, piyasada büyük işlemlerin olduğu bilgisini paylaşmıştı. Ancak son günlerde durumlar değişiyor gibi görünüyor.

Bunların yanında emir tabloları büyük ölçekli BTC işlemcilerinden gelen satış baskısı olduğunu gösteriyor. Bu göstergelere göre Bitcoin fiyatının 8.800 bandında büyük bir baskı ile karşı karşıya olduğu ifade ediliyor.

On-Chain İşlemler

Bilindiği gibi Bitcoin işlemleri geçtiğimiz hafta oldukça durgun bir tablo sergiledi. İşlem hacimlerinin azalması, fiyatın artması için herhangi bir tetikleyicinin şimdilik bulunmadığı yönünde yorumlanıyor. Bununla beraber on-chain Bitcoin işlemlerinin büyüklüğü, işlem hacimlerinde artışlar ya da azalışlar yaşanacağının sinyallerini verebilir. Ancak geride bıraktığımız haftanın on-chain işlemleri herhangi bir fiyat patlamasının olmayacağını gösteriyor.

Bakkt İşlemleri

Her ne kadar ilk açıldığı günlerde istenilen etkiyi yaratamasa da Bakkt işlemleri son zamanlarda işlem hacmi bakımından rekor üzerine rekor kırıyor. Bakkt’ın işlem hacimleri hala genel kripto para piyasasına göre düşük olsa da borsanın her geçen gün kendi rekorunu kırarak ilerlemesi olumlu hamleler olarak yorumlanıyor. Ayrıca Bakkt’ın piyasada yer edinme sürecinin hala Bitcoin fiyatını olumsuz yönde etkileyebileceği endişeleri piyasada mevcut bulunuyor.

Tehlikeli Fiyat Bölgeleri

Analistlere göre Bitcoin fiyatının son zamanlardaki fiyat aralığı tehlikeli bölgeleri gösteriyor. Fiyatın tehlikeli bölgelerde seyretmesi yatırımcıların aşağı yönlü fiyat hareketleri beklemesine sebep oluyor. Dolayısıyla Bitcoin’in bu bölgeden çıkması için oldukça fazla çaba sarf etmek gerekiyor.

Güçsüzler Piyasadan Ayrılıyor

Yaz başında başlayan olumlu fiyat artışların ardından yaşanan ilk zorlukta madencilik faaliyetlerinin yavaşladığı görüldü.

Çinli yatırımcılar ise hala kripto para piyasalarında aktif olsalar da daha çok altcoin’lere yönelmiş görünüyorlar.

Bunun yanında Amerika hisse senedi piyasasındaki aşağı yönlü düşüş de panik satışlarına sebep olmuş olabilir. Ancak tüm bu hareketler piyasada, “güçsüzlerin piyasadan ayrıldığı” şeklinde yorumlanıyor…

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar