X


Madencilik Devinden Üzücü Haber

Ayı piyasasının etkilerini göz önünde bulunduran madencilik devi Bitmain, İsrail'deki ofisini kapattı.
23:00
10 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Lider kripto para Bitcoin geçtiğimiz yılın sonlarında kırdığı tüm zamanlar rekorunun ardından yaklaşık %80 oranında değer kaybetti. Sene boyunca devam eden ayı piyasasının etkileri kripto paralara yönelik faaliyet veren birçok şirkette hissedildi. Dünyanın en büyük kripto para madencilik donanımı firması Bitmain de bu durumdan etkilenenler arasında.

Kripto para sektörünün en değerli şirketi olduğu belirtilen Bitmain Çin merkezli bir teknoloji devi olarak biliniyor. İsrail merkezli haber kaynağı Globes’a göre Bitmain, şirketin İsrail kolu olan “Bitmaintech Israel’i” geçtiğimiz günlerde kapattı. İşletmelere yönelik haberler yapan Globes, şirketin kapanan kolunda 23 işçinin çalıştığını belirtiyor.

Bitmain bu duruma gerekçe olarak kripto para piyasasında uzun bir süredir devam eden ayı trendini gösteriyor. Bilindiği üzere 2018 yılı boyunca kripto para piyasasında uzun soluklu bir ayı trendi yaşanmış ve kripto paralar giderek değer kaybetmişti. Piyasalardaki bu düşüşün madencilik faaliyetlerini de doğrudan etkilediği ifade ediliyor.

Konuya ilişkin yayımlanan raporda kapatılan Bitmain biriminin başkanı Gadi Glikberg çalışanlarına şu ifadeleri yöneltti:

Kripto para piyasası geçtiğimiz birkaç ay boyunca çalkantılı bir süreç geçirdi. Bu süreç Bitmain’i dünyanın çeşitli bölgelerindeki bazı faaliyetlerini gözden geçirmeye zorladı. Sonuç olarak şirket mevcut duruma uygun bir şekilde faaliyetlerini yeniden şekillendirmek zorunda kaldı.

Bilindiği üzere Bitmain’in temel çalışma alanı kripto para madenciliği ekipmanları geliştirmek ve üretmek üzerine. Şirketin İsrail’deki ofisi ise BTC madencilik havuzlarıyla Bitmain’in “Sophon” projesinde kullanılan yapay zeka teknolojisini birbirine bağlamanın yollarını arıyordu. Ayı piyasasını göz ardı etmeyen şirket bu faaliyetlerine son vermişe benziyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar