X


Kurumsal Yatırımcılar Borsa Dışı Piyasalardan BTC Alımı Yapıyor

Kurumsal yatırımcılar tezgahüstü piyasalardan BTC almaya devam ediyor.
15:00
18 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Araştırma firması Diar tarafından dün yayımlanan bir raporda kurumsal yatırımcıların tezgahüstü piyasalardaki (OTC) BTC faaliyetinin arttığı ve likiditenin yükseldiği belirtildi.

Coinbase’in sunduğuna benzer OTC fonlarının giderek büyüdüğü rapor edildi. Diar raporunda Coinbase’in Grayscale’i OTC piyasalarında hacim olarak geride bıraktığı bilgisi paylaşıldı. OTC işlem hacimleri OTC olmayan işlemlerin yanında ufak kalsa da OTC piyasalarının yılın sadece %30’unda açık kaldığı göz önünde bulundurulursa yine de büyük hacme sahip oldukları söylenebilir.

Grayscale Investments’’ın Bitcoin fonuna 2018’in ilk 3 çeyreğinde 216 milyon dolar para girdiği rapor edildi. Bu da Grayscale’e dolaşımdaki BTC’nin yaklaşık %1’ini kontrol etme fırsatı verdi. Daha önce gelen haberlerde Grayscale’in 203,000 BTC’ye sahip olduğu ifade edilmişti.

2018’de Coinbase BTC işlem hacmi olarak %20 artış yaşadı. Özellikle OTC piyasası saatlerinde Coinbase hacminde artış görüldü. Diğer yandan Grayscale’in bu süreç içerisinde 2017 verilerine göre %35 gerilediği görülüyor. Rapora şöyle devam edildi:

Yılın en düşük seviyesinde olmasına rağmen volatilitesi devam eden piyasada kurumlar ani uyanışlar yaratmamak adına piyasaya giriş zamanlarını ve şekillerini ayarlıyorlar. Ek olarak kurumlar için güvenilecek yeni insanlara ihtiyaç duyulduğu için bu durum engel de sayılabilir.

Aynı zamanda OTC piyasası hizmeti de sağlayan kripto para borsası HodlHodl’ın CEO’su Max Keidun her ay iki katına çıkarak ve katlanarak 2018 yılı boyunca oldukça büyük isteklerin yapıldığını ifade etti. Şu anki fiyatlara satış yapanları bulmanın oldukça zor olduğunu sözlerine ekledi.

Coinbase kurumsal yatırımcılar için OTC hizmetini kasım ayının sonlarında başlatmıştı. Coinbase’in bu hamlesi giderek artan talebi karşılamak üzere yapıldı. Borsa müşterilerine OTC işlerini de sağlamanın büyük faydası olacağını düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar