X


Bloomberg Raporu: Tether Hakkındaki İddialar Yersiz Mi?

Bloomberg Tether'ı inceledi.
22:00
18 Aralık 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bloomberg News banka belgelerini inceledi ve Tether hakkındaki gerçek dolarla desteklenmeme endişelerinin yersiz olduğu sonucuna vardı.

Belgeler dört aya dağılmış verileri içeriyor. Bu belgelerden bazılarının düzenleyicilerle paylaşıldığı biliniyor. Belgelerde birçok detay var ancak asıl cevabı aranan soru her Tether token’ı için bir dolar karşılığı olup olmadığı.

Tether ve kripto para borsası Bitfinex aynı yönetime bağlı çalışıyor. Bankalardan alınan bilgiler Bitfinex ve Tether arasındaki para akışını gösteriyor. Geçen yıl sadece Bitfinex üzerinden Tether alınabiliyordu, Tether’ın durumunu saptamak için bu hareketler incelendi.

ABD Emtia Vadeli İşlem Komisyonu (CFTC) bu yıl başlarında Tether ve Bitfinex’i nakit rezervini öğrenebilmek adına mahkemeye çağırmıştı. Duruşmanın ardından CFTC sözcüsü Erica Elliot Richardson herhangi bir açıklamada bulunmamıştı. Emin olmak adına Bloomberg hükümetin de onayladığı belgeleri inceledi ve çıkarım yaptı.

Tether’ın stokları hakkında endişeler bir yana Tether’ın Bitcoin fiyatını manipüle etmek amacıyla kullanıldığı iddia edilmişti. ABD Adalet Bakanlığı BTC’nin 20 bin dolara ulaşmasının ardındaki manipülasyon ihtimalini araştırdı. Davanın manipülasyonla ile ilgili tarafı halen araştırıldığı için dava henüz kapanmış değil.

Tether ve Bitfinex üç yıllık tarihinde birkaç banka değiştirdi. Önce Wells Fargo ardından Tayvan merkezli bankalar Tether ile bağlarını koparmıştı. Eylül 2017’de Bank of Montreal’de hesabı bulunan Bitfinex’in olması gerektiği gibi bire bir doları buluyordu. Ardından Bitfinex kendini denetlettirdi ve sonucunda kasasında yeteri kadar dolar bulunduğu ortaya çıktı. Yine de bunlar resmi denetlemeler değildi, Tether resmi denetleme sözü verse de hiçbir zaman sözünde durmadı. Bunun yerine finansal verileri yayımladı.

Diğer yandan Tether’ın sahip olduğu paradan faiz yoluyla gelir elde ettiği rapor edildi. Şirket ocak ayından bu yana toplam 6,6 milyon dolar faiz geliri elde etti.

Kaynak: Forklog

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar