reklamı kapat

Bitmain’in Halka Arzı Neden Hala Gerçekleşmedi?

Lider kripto para madencilik ekipmanı üreticisi Bitmain'in halka arzı bir türlü gerçekleşmedi.
18 Aralık 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Pekin merkezli lider kripto para madencilik donanımı üreticisi Bitmain’in bu yılın başlarında halka arz olması bekleniyordu. 2013 yılında Jihan Wu ve Micree Zhan’ın kurduğu Bitmain aradan geçen 5 yılın ardından kripto para sektörünün en önemli şirketlerinden biri haline geldi. Bitmain ayrıca en büyük Bitcoin madencilik havuzlarından Antpool ve BTC.com’un da sahibi.

Bloomberg bu yılın başlarında Bitmain’in 8,8 milyar dolarlık değerlenmeyle Hong Kong Borsası’nda halka arz olacağını duyurmuştu. Birçok kişi Bitmain’in halka arzının şirketin profilini yükselteceğini düşünüyordu. Ancak bir süre sonra Hong Kong Borsası’nın Bitmain IPO’su konusunda isteksiz olduğu iddiaları ortaya çıktı. CoinDesk, Hong Kong Borsası’nın kripto para sektörünün volatil doğası nedeniyle IPO’yu onaylamak istemediğini iddia etti.

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz… Bu deyim IPO’nun neden hala daha gerçekleşmediği konusunda bazı fikirler veriyor. Finans dünyasının kalbinden edinilen gizli bir bilgiye göre Hong Kong Borsası başarısız olma ihtimali bulunan bir kripto para şirketini listeleyen ilk ana akım borsa olmak istemiyor.

Bitmain geçtiğimiz günlerde Bitcoin Cash çatallanması nedeniyle Craig S. Wright ile Roger Ver arasında yaşanan hash savaşlarına taraf olmuştu. Ayrıca Bitmain’in madencilik havuzları nedeniyle elinde yüklü miktarda Bitcoin ve Bitcoin Cash tuttuğu biliniyor. Bu nedenle IPO sürecinde kurumsal yatırımcılar fonlarını düzenlemenin olmadığı ve kargaşanın hakim olduğu bir sektöre yatırmak istemeyebilir.

IPO’nun gerçekleşmemesinin diğer bir nedeni de Bitmain’in yaşadığı finansal sıkıntılar olabilir. Kripto para sektörünü etkisi altına alan ayı sezonu nedeniyle hem yatırımcılar hem de madenciler heyecanlarını kaybetti. Kripto para piyasasının yaşadığı değer kaybından en çok etkilenen şirketler arasında Bitmain bulunuyor. Özetle Bitmain IPO’sunun henüz gerçekleşmemesinde bu üç nedenin dolaylı olarak etkili olduğu düşünülüyor.

Kaynak: Ethereumworldnews.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.