Kriptolar E-Ticaret’e Adım Atıyor: Bakkt’in Ana Şirketi eBay’i Satın Almak İstiyor

Şimdilik görüşmeler durmuş olsa da ICE, e-ticaret devi eBay’i satın almak istiyor...
12:00
8 Şubat 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ortaya çıkan son haberlere göre kripto para platformu Bakkt’in ana şirketi olan Intercontinental Exchange (ICE) e-ticaret platformu eBay’i satın almak için çeşitli görüşmeler yapıyor.

eBay Adımı

Bir Wall Street Journal raporuna göre New York Stock Exchange’in ortak firması olan Intercontinental Exchange, eBay’i satın almak için iki kişiyle görüşme yaptı. Ancak ICE’nin açıklamalarına göre bu görüşmeler sona erdi ve yeniden başlayıp başlamayacağı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Öte yandan Morgan Creek ortağı Anthony Pompliano gibi kripto para ekosistemindeki önemli isimler böyle önemli iki firmanın ortaklığının muazzam sonuçlar doğurabileceğini dile getirdi.

Bunların yanında 2000 yılında kurulan ICE, işletme borsaları, takas merkezleri ve yatırım, ticaret ve risk yönetimi ile ilgili bilgi hizmetleri de dahil olmak üzere birçok hizmeti yürüten bir Fortune 500 şirketi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında ICE’nin arkasında bulunduğu kripto para platformu Bakkt sayesinde de kripto paralarla ilgisi bulunuyor. Dolayısıyla eBay gibi dev bir e-ticaret platformunun satın alınması kripto para birimlerinin e-ticaret sektöründe aktif olarak kullanılma ihtimalinin artması olarak yorumlanabilir.

Bakkt Hacimlerinde Artış Var

Şubat ayı başında Bakkt, Bitcoin‘e olan açık ilginin sadece bir hafta içinde %114 arttığını, geçen yıl sonundan bu yana piyasaya giren yeni kullanıcı sayısında ciddi artışlar yaşandığını ifade etti. Ancak bunun yanında Bakkt’ın Bitcoin opsiyon işlem hacimleri çok düşük bir seviyede ilerledi ve Ocak sonunda bir süre sıfır seviyesinde devam etti.

Bunun yanında kripto para ekosisteminde bir türev türü olan vadeli işlemler makul derecede sağlıklı bir büyüme gösteriyor. Ancak bir bütün olarak kripto para birimi türevleri yıllık olarak büyüyen ve merkezi olmayan finans alanı olarak tanımlanan DeFi ile bir kopma anı yaşıyor. Şu anda DeFi’de kilitli olan toplam fonlar, geçen yıl aynı zamana göre neredeyse dört kat artmış durumda…

Kaynak: BeinCrypto

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI