reklamı kapat

Kripto Paraların Enflasyon Oranları Ne?

Bitcoin'in enflasyon oranı birçok kripto paraya kıyasla iyi seviyede.
21:00
13 Eylül 2018

Dijital para birimleri birkaç ülke tarafından enflasyonla mücadele edebilmek adına benimsendi. Kripto para destekçileri Venezuela gibi ülkeleri örnek göstererek kriz zamanlarında kripto paraların merkez bankalarının yaptırımlarından nasıl kurtulabileceğine dikkat çekiyor.

Ancak Diar adında bir Blockchain araştırma biriminin topladığı verilere göre kripto paralar sıkıntılı ekonomiler için sigorta olamaz. Bu tespit bazılarının kripto paraları ekonomik kurtarıcı olarak görmelerine tamamen ters düşüyor.

Diar araştırması şu anda hiçbir kripto paranın herhangi bir ülkenin ekonomik krizini atlatmasına yardım edemeyeceğini öne sürüyor. Raporda Litecoin ve DASH gibi enflasyon sorunuyla karşı karşıya kalan kripto paralar örnek gösteriliyor. Bazı kripto paralar gelişigüzel arz artışları dolasıyla alım gücünün azalmasına yol açabiliyor.

Yıldan yıla fiyat enflasyonuna bakılırsa Bitcoin diğer kripto paraların çoğundan çok daha iyi seviyede. Bitcoin’in yıldan yıla enflasyon oranı -%41 seviyesinde. Ripple’ın XRP’si -%34 enflasyona sahipken, NANO’nun enflasyon oranı eşi benzeri görülmemiş bir şekilde -%1731.

Litecoin ve Bitcoin Cash gibi Bitcoin fork’ları için durum oldukça kötü. Litecoin %28, Bitcoin Cash %14 enflasyona sahip. Monero bu iki coin’den daha iyi durumda, yine de %6 enflasyon oranına sahip. DASH ve Zcash ise %48 ile en kötü enflasyonda başı çekiyor.

Yıl başından bu zamana kadar olan süre baz alındığında birçok kripto para hayal kırıklığı yaratıyor. Bu alanda Bitcoin %52 enflasyonla bütün kripto paralar arasında en düşük enflasyona sahip. Verilere göre kripto paralar büyük ekonomilerin enflasyon oranlarına kıyasla geride kalıyor, bu yüzden kripto paraların kötüye giden bir ekonomiyi kurtarması mümkün görünmüyor.

Kaynak: Blokt

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun