Reklam

Kripto Paralardaki Düşüşü Yansıtan Metrik “Korkutucu” Görünümünü Koruyor

2021'in Kasım ayından bu yana düşüş trendinde olan kripto paralarda bir toparlanmanın görülebilmesi için bu metriğin yükselmesine ihtiyaç var.
13:25
7 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasalarındaki varlıkların performansını doğrudan etkileyen birçok faktör ve gösterge bulunuyor. Bu göstergelerden en önemlileri olarak en büyük stablecoin Tether’in (USDT) zincir üstü (on-chain) ve piyasa verileri öne çıkıyor.

Büyük Tether Adreslerinde 3 Yılın Dibi

Kripto para analitik şirketi Santiment‘ın sağladığı son verilere göre, en büyük stablecoin’de 100 bin ila 10 milyon dolar arasında tutulan Tether adreslerinin sayısı üç yılın en düşük seviyesine doğru hareket ediyor. Bu hareket, piyasaların çok sayıda yatırımcı kaybettiği ve fiyatı yukarı yönlü itecek gerçek bir alım gücünün kalmadığı anlamına geliyor. Şu anda Bitcoin veya diğer kripto paraların fiyatının yükselişinin önündeki en büyük engel bu.

Cüzdanlarda tutulan arz ve Tether’in toplam piyasa değeri genellikle kripto para piyasalarındaki gerçek fon akışını yansıtır. Balinalar USDT biriktirmeye başladığında, kripto para piyasaları para girişlerinde bir artış ve ardından bir toparlanma görür ancak mevcut ayı piyasasında durum böyle değil.

2021’in Kasım ayından bu yana Tether, balina cüzdanlarında tutulan Tether yüzdesinde kademeli bir düşüş gördü. Düşüş, birçok özel ve kurumsal yatırımcının Bitcoin’in 69 bin dolarla tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) ulaşmasının ardından piyasadan çıkış yapmaya karar verdiğini gösteriyor.

Durum Göründüğü Kadar Kötü Olmayabilir

Tether üzerindeki olumsuz dinamiklere rağmen kripto para piyasaları, Bitcoin veya diğer kripto paraların performansına bakarken bazı yatırımcıların düşündüğü kadar aşağı yönlü ivmelenmiş değil.

Diğer zincir üstü veriler, kripto para piyasalarındaki gerçek para çıkışının yüzde 30’dan fazla olmadığını gösteriyor. Bu da sektörden gerçek para çıkışının yüzde 30 civarında kaldığı anlamına geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI