X


Kripto Paralar Yalnız Değil, Sene Boyunca Neler Oldu?

2018 yılı boyunca değer kaybeden tek piyasa kripto paralar değil.
11:00
26 Aralık 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto para piyasası 2018 yılı boyunca değer kaybeden ve devamlı olarak fiyat düşüş tabloları çizen tek piyasa değil. Aslına bakılırsa yatırım aracı olarak kullanılan başlıca varlık sınıflarının çoğu bu sene boyunca ya başarısız bir performans sergiledi ya da kayda değer bir artış gösteremedi. Sene sonu yaklaşırken CNBC tarafından piyasaların 2018 performansını gösteren rapor  kripto severlerin ilgisini çekecek cinsten.

Rapora göre geçtiğimiz yıl boyunca hisse senetleri, şirket tahvilleri, emtialar ve dünya genelindeki piyasalarda işlem gören hemen her varlık sınıfı değer kaybederken devletlerin borçları da artış gösterdi. Varlık yönetim şirketi Morgan Creek’in kurucusu Anthony Pompliano bu rapordan birkaç hafta önce konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Kripto dünyasının tanındık ismi Pompliano’ya göre ABD’nin en değerli 500 şirketi oldukça kısa bir süre içerisinde 755 milyar dolar değer kaybetmişti. Üstelik Pompliano bu büyük düşüşün devam etme sinyalleri verdiğini ifade etmişti.

Düşüş her yerde

İşlem hacimlerinde düşüş yaşayan kripto paralar senenin büyük bir çoğunluğunda değer kaybetti. Geçtiğimiz yılın aralık ayında tüm zamanlar rekorunu kıran Bitcoin bu seviyeden yaklaşık %80 oranında geriye düştü. Ancak kripto para yatırımcıları ile ABD piyasalarındaki çoğu yatırımcı aynı kaderi paylaşıyor.

ABD’de faaliyetlerini sürdüren finansal kuruluşlardan Bank of America piyasada ayı trendine gidileceğine yönelik 14 ila 19 sinyal tespit ettiklerini açıklamıştı. Ancak yatırımcıların çoğu 2009 yılının mart ayında başlayan boğa piyasasının devam edeceğine dair görüş bildirmişti. Bazı yatırımcılara göreyse Amerika tarihindeki en büyük boğa koşusu sona erdi.

Görünüşe bakılırsa ikinci grup haklı çıktı. Piyasa verilerine göre hem şirketler hem de önemli ABD borsaları değer kaybediyor. Uzmanlara göre birçok gösterge dünyada küresel bir krizin yaşanacağına işaret ediyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI