X


Kripto Paralar Niçin Düştü?

Kripto para piyasası son günlerde büyük oranda değer kaybetti. Peki bu düşüşün muhtemel nedenleri neler olabilir?
09:00
15 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bu yılın kripto paralar için çok parlak olmadığı ortada. Yeni yıla büyük bir coşku eşliğinde giriş yapan kriptolar sene içinde çizdiği tabloyla birçoğunu hayal kırıklığına uğrattı. Piyasada birbiri ardına görülen düşüşlerin ardından hepimiz bu yılın bir sonraki en düşük seviyesini merak eder olduk. Peki bu düşüşlerin nedenleri neler olabilir?

Haberin hazırlandığı sıralardaki coinmarketcap verilerine göre kripto para piyasası son yirmi dört saatte yaklaşık 30 milyar dolar değer kaybetti. Dün 219 milyar dolar değere sahip olan piyasa bugün 189 milyar dolar seviyesine kadar geriledi. Altcoin’lerin de değer kaybetmesinin ardından lider kripto para Bitcoin’in piyasa hakimiyeti %54 civarlarına yükseldi.

Son düşüşün ardından bu ay içerisinde üç kez yılın en düşük seviyesi görülmüş oldu. Kripto para piyasası yalnızca üç haftadan kısa bir süre içerisinde toplamda 110 milyar dolara yakın değer kaybına uğradı. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse piyasa oldukça kısa bir süre içerisinde %37 oranında geriledi. Aynı oran Bitcoin’de %27 olduğunu görüyoruz. Temmuz ayında 8.350 dolara kadar yükselen BTC haberin hazırlandığı sıralarda 6.130 dolardan işlem görüyor.

Birbiri ardına yaşanan düşüş trendlerinden sonra yatırımcılar arasında bir tür FUD (korku,belirsizlik,şüphe) atmosferinin hakim olduğunu söyleyebiliriz. Bu atmosferin de etkisiyle altcoin’lerde de düşüşler gözlendi. Ripple, Ethereum, Cardano, IOTA, Tron, Neo, Binance Coin, VeChain ve 0x gibi kripto paralar gün içerisinde %20’ye varan oranlarda değer kaybetti.

Düşüşün nedeni ne olabilir?

SEC’e yapılan Bitcoin ETF başvuruları düşüş başlamadan evvel çokça konuşuluyordu. Çoğu uzmana göre SEC’in bazı ETF kararlarını ertelemesi ve Winklevoss kardeşlerin başvurusunu ikinci kez reddetmesi piyasadaki düşüşü tetiklemiş olabilir.

Öte yandan olaya farklı bakış açısıyla yaklaşan uzmanların bulunduğunu görüyoruz. Tecrübeli piyasa analisti Matti Greenspan yaptığı açıklamalarda dikkatleri dolara çekiyor. Greenspan şunları kaydetti:

Kripto para piyasasının düşmesi doların şu anda değer kazanmasının bir yan etkisi olabilir.

Piyasadaki bazı analistlerse son iki gün yaşanan düşüşün faturasını Ethereum’a kesiyor. Bu analistlere göre ICO projeleri, ayı piyasası devam ederken varlıklarına likidite sağlamak için ETH’lerini sattı. Bilindiği üzere ETH bir gecede %18.5 oranında düşerek 260 dolara kadar dayanmıştı.

Bu düşüş çoğu yatırımcıyı memnun etmese de Bitcoin ve Ethereum’un uzun vadede halen başarılı tablolar çizdiği görülüyor. Oluşan beklentilerin karşılanmaması çoğu kullanıcının olumsuz şekilde düşünmesine neden olmuş olabilir.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI