X


Kripto Paralar İçin 4,5 Milyar Dolar Topladı!

Milyar dolarlar kripto paralara akacak. Geleceğin bu alanda olduğunu düşünen şirketten 4 milyar doları aşan fon!
21:55
25 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Piyasalardaki korku ve panik artıyor ancak geleceğin kripto para tabanlı ürünlerde olduğunu düşünenler tam gaz yoluna devam ediyor. Girişim sermayesi devi Andreessen Horowitz bugün kripto ve Web3 girişimlerine yatırım yapmak için şimdiye kadarki en büyük girişim fonu için 4,5 milyar dolar topladığını açıkladı.

Kripto Paralara Yatırım

Dördüncü fon ile a16z’nin kripto yatırımları için bugüne topladığı toplam para 7,6 milyar dolara ulaşıyor. Yeni fonda 1,5 milyar dolar tohum yatırımlarına, kalanı da girişim yatırımlarına gidecek. Bu fon, geçen yılın haziran ayında üçüncü fonunda topladığı miktarın iki katından fazlasını temsil ediyor. a16z’nin kripto kolunun yönetici ortağı ve kurucusu Chris Dixon, endüstrinin artık “Web3‘ün altın çağına” girdiğine inandığını söyledi.

Web3, başka bir şekilde, merkezi olmayan finans, sosyal medya, oyun, kendi kendine egemen kimlik ve NFT’ler için token ekonomilerini desteklemek için kripto para birimleri kullanan programlanabilir blockchain teknolojisi ve programlanabilir merkezi olmayan uygulamalar üzerine kurulu merkezi olmayan web olarak tanımlanır.

Web3 Hazırlıkları

Dixon, “Programlanabilir blockchainler yeterince gelişmiş ve çeşitli uygulamalar on milyonlarca kullanıcıya ulaştı” dedi. Daha da önemlisi, geçen yıl Web3’e büyük bir kalifiye eleman girişi oldu. Alanında uzman çok sayıda isim Web3’ün inşası için çalışmak adına pozisyonlarını değiştirdi. Dixon, a16z’nin fonu tüm endüstrideki her aşamada Web3 girişimlerine yatırım yapmak ve portföy şirketlerinin zorlukları çözmesine yardımcı olmak için kendi işletim fonksiyonlarını genişletmek için kullanacağını söyledi. Kriptografi, mekanizma tasarımı, protokol tasarımı ve tokenomik için araştırma ve mühendisliğin genişletilmesi gibi birçok alanda yatırımlar yapılacak.

Firmanın mevcut kripto portföyü, NBA Top Shot’ın geliştiricisi Dapper Labs; En büyük NFT pazarı olan OpenSea; Tamamen merkezi olmayan bir kripto para borsası olan Uniswap; Yüksek performanslı bir blockchain olan Solana; ve Solana için kullanıcı dostu bir kripto cüzdanı olan Phantom gibi oldukça geniş bir çerçeveye sahiptir.

Fon hakkında konuşan Dixon, altyapı, yetenek ve topluluk gibi “efsanevi takımların” oluşmasına izin veren doğru faktörlerin bir araya gelmesiyle “altın dönemlerin” gerçekleştiğini söyledi. Web3 yeteneğinin “internetin yeni neslini” inşa ettiğine inandığını da sözlerine ekledi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI