reklamı kapat

Kripto Para Ekosistemindeki Kadın Sayısı Artıyor

Kripto para ekosistemindeki kadın sayısı geçtiğimiz yıldan bu yana 3 kat arttı…
17:00
11 Haziran 2019

Newsbtc’nin haberine göre, kripto para ekosisteminde yer alan kadın sayısı günden güne artıyor. Bu da eğer durum böyle devam ederse ekosistemdeki benimsenme oranının hızla artacağını gösteriyor. Tabii ki hala bu alandaki erkek oranının %90’ın üzerinde olduğunu da unutmamak gerek…

Daha Çok Kadın…

Kripto para ekosisteminde yer alan kadınlar tüm ekosistemin %9.1’ini oluşturuyor. Bu küçük bir rakam gibi görünse de geçtiğimiz yıl bu zamanlar Bitcoin alanında faaliyet gösteren kadın sayısı yalnızca %3 civarındaydı. Yani aslında üçe katlanan bu rakam küçük bir zafer sayılabilir.

Her ne kadar 2018 yılı bir ayı piyasasıyla geçmiş olsa da Bitcoin ile ilgili konuşulan konuların artık daha farklı olduğunu rahatlıkla dile getirebiliriz. İnsanlar artık yalnızca aralarında “Bitcoin” kelimesini telaffuz etmekle kalmıyorlar aynı zamanda bu işin içinde de olmak istiyorlar.

Bunun yanında bu konuyla gerçekten ilgilenen kadınlar kripto paraları bir değer deposu, ödeme yöntemi ve alternatif bankacılık yöntemi olarak görüyor ve kullanıyorlar.

Liderlik Pozisyonları

Fortune 500 CEO listesinde kadınlar 2017 yılında %6.4 ile rekor kırarken üzücü bir şekilde 2018 yılında bu oranda küçük bir düşüş yaşandı. Ancak bu düşüşe rağmen Fortune 500 sahnesinde %22 civarında artan kadın oranı göze çarpıyor. Ayrıca inovasyon ekiplerine, teknolojiye, Blockchain politikalarına öncülük eden ve büyük etkinliklerde yer alan çok sayıda kadın figürü var.

Amber Baldet, Meltem Demirörs, BitGive’den Connie Gallipi ve Lightning Network’ten Elizabeth Stark gibi isimlerin büyük etkinliklerde konuşmacı olarak sahne aldıklarına sıklıkla şahit oluyoruz.

Öte yandan Bitcoin ve Blockchain dünyasına daha fazla kadının dahil olması bu teknolojilerin büyük firmalar tarafından daha fazla benimsenmesinin önünü de açabilir. Çünkü her ne kadar Microsoft ve JPMorgan gibi firmalar bu alanın henüz vahşi olduğunu dile getirseler de kadınlarla bu durum yavaş yavaş değişiyor olabilir.

Kadınların hem kripto hem dünya ekosistemindeki yeriyle ilgili bu yazımıza göz atabilirsiniz…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.