reklamı kapat

Kripto Para Borsaları Bitcoin’in Rallisini Nasıl Karşıladı?

Bitcoin'in rallisi Binance'e yararken Coinbase'i devre dışı bıraktı.
15:00
30 Nisan 2020

Bitcoin (BTC) 29 Nisan tarihinde fiyatta önemli bir kırılma yaşadı ve 9.000 dolara oldukça yaklaştı. Hemen ertesi günün ilk saatlerinde rallisini devam ettiren lider kripto para birimi 9.480 dolara kadar çıkmayı başardı ve neredeyse bütün piyasayı şaşkına çevirdi.

Bitcoin’in yaklaşık olarak 4 gün süren ancak son 2 gün yoğunluk kazanan bu yukarı yönlü hareketi bazı kripto para borsalarının ise çökmesine ve yoğunluğu kaldıramamasına neden oldu.

Geçtiğimiz 12 Mart tarihinde birçok kripto para borsası yaşanan aşağı yönlü yoğunluk nedeniyle çökmüştü. 12 Mart tarihinde geçici süre hizmet veremeyen borsalar arasında Binance ve BitMEX gibi devler de yer alırken, bu seferki yükselişte çok daha köklü bir borsanın yarı yolda kaldığı görüldü.

Coinbase Çöktü

Coinbase kripto para borsası 29 Nisan tarihindeki yoğunluğu kaldıramadı ve geçici süre kullanıcıların alım satım işlemlerinin yapılamamasına neden oldu. Bunun yanı sıra 12 Mart tarihindeki düşüşte çok fazla eleştiri alan Binance, bir kere daha dünyanın en büyük kripto para borsası olduğunu hacmi ile kanıtladı. Coinbase üzerindeki ortalama hacmin 1.000 BTC’den 8.200 BTC’ye çıkması ise borsanın ani bir şekilde çökme sebebini ortaya koyuyor.

Binance’in son 24 saatlik hacmi 15 milyar doların üzerine çıktı ve borsa hala aktif bir şekilde hizmet vermeyi sürdürüyor. FTX kripto para borsası da oldukça yeni olmasına rağmen 1,6 milyar dolarlık bir hacme ulaştı. Bitcoin’in yükselişi devam ederse, kripto para borsalarında bir süre daha böyle rekor hacimler görülmesi mümkün gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.