X

Kripto Para Birimlerinin Dini Hükmü Nedir? Bitcoin Caiz Mi? Diyanet Açıklaması

Bitcoin caiz mi?
17:00
30 Ekim 2021

Kripto para yatırımcıları, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin dini hükmü konusunda bazı soru işaretlerine sahip. Özellikle Bitcoin caiz mi? Bitcoin’den elde edilen kâr caiz midir? Kripto para birimleri kullanımının dini hükmü nedir gibi konular kripto para yatırımcıları arasında konuşulurken yetkililerin açıklamalarını bu yazıda ele alacağız.

Bitcoin (BTC) Caiz Mi?

Kripto para piyasasının amiral gemisi Bitcoin 1 trilyon doları aşan piyasa değeri, hayatımızın birçok alanında kullanım durumu ve yatırım seçeneği ile birlikte önemli bir benimsenme oranına ulaştı. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı, vatandaşların sorularına yanıt vermek adına resmi bir açıklama yaptı. Açıklamada yer alanlara göre para birimlerinin merkezsiz yapısına atıfta bulunuluyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Din İşleri Yüksek Kurulu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini konularda en yüksek karar ve danışma organıdır ve on altı üyeden oluşur. Bu bağlamda yüksek kurulun açıklamasının tam kısmı şu şekildedir:

Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir.

Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup-olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir.

Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.

Din Adamları, Araştırmaların Sürdüğünü Aktardı

Bunun yanı sıra çeşitli yayın organlarında açıklamalarda bulunan alanında uzman kişiler, Bitcoin‘in oldukça yeni bir para birimi olduğunu ve araştırmaların sürdüğünü belirtiyor. Çalışmaların belirtilmesinin yanı sıra Bitcoin’in caiz olmadığı çünkü belirli bir kaynağı olmadığı gerekçesiyle kullanıcılara güven vermediği aktarıldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI