X

Kripto Para Al Sat

Yatırımcılar al sat işlemler ile çeşitli kripto paralardaki anlık fiyat hareketlerinden kar elde edebiliyor.
14:23
28 Ekim 2020

Özellikle son zamanlarda Bitcoin ve kripto para birimlerindeki artışla birlikte “kripto para al sat” konusu da yeniden en çok araştırılan konulardan biri haline geldi. Kripto para al sat işlemleri günümüzde kolay bir şekilde kripto para borsalarından yapılabiliyor. Yatırımcılar al sat işlemler ile çeşitli kripto paralardaki anlık fiyat hareketlerinden kar elde edebiliyor.

Bitcoin Al

Bitcoin’in son bir hafta içinde yaklaşık olarak %15 değer kazanması arama motorlarında “Bitcoin al” aramalarının artmasını sağladı.

Bitcoin alımının çeşitli yollarla yapılabileceğini ifade edebiliriz. Örneğin, kripto para borsaları aracılığıyla Bitcoin alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak Bitcoin ATM’leri aracılığı, peer-to-peer işlem platformları ile, doğrudan transferler yoluyla ve işletme sahibiyseniz ödemeleri Bitcoin ile kabul ederek Bitcoin sahibi olabilirsiniz.

Günümüzde Bitcoin (BTC) alım işlemlerinin genel itibari ile kripto para borsaları aracılığı ile yapıldığını görüyoruz. Bunun çeşitli nedenleri bulunuyor:

  • Kripto para borsalarına her zaman akıllı telefonlar ya da bilgisayarla aracılığı ile ulaşılabiliyor.
  • Kripto para borsalarının genel itibari ile kullanımı diğer yöntemlere göre daha kolay.
  • İnsanlar kripto para borsalarını güvenilir bulunuyor.
  • Çoğu kripto para borsası hem banka hesapları hem de kredi kartları ile Bitcoin alımına izin veriyor.
  • Herhangi bir sorun yaşandığında kripto para borsalarının müşteri destek hizmetleri kullanıcılara yardımcı oluyor.

Ancak bunların yanında borsalar ile işlem yaparken; size en uygun borsayı seçmek, güvenli bir platform ile işlem yapmak, işlem ücretlerinin düşük olması ve işlemlerin hızlı gerçekleşmesi gibi durumlar da önem arz ediyor.

Bitcoin Nereden Alınır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 4 yolla Bitcoin alabilirsiniz: Kripto para borsaları, Bitcoin ATM’leri, kişiden kişiye işlem platformları ve işletmelerin Bitcoin kabul etmesi.

Bitcoin ATM’leri henüz çok yaygın olmadığı için belki de bu yöntemler arasında en kullanılanlar arasında yer alıyor olabilir.

Bunun yanı sıra özellikle Bitcoin’i ve kripto para birimlerini asıl amacına uygun kullanmak isteyen ve üçüncü tarafları aradan çıkarmak isteyen kişilerin, kişiden kişiye işlemleri tercih ettiklerini görüyoruz. LocalBitcoins gibi platformlar kişiden kişiye Bitcoin transfer işlemlerine izin veriyor.

İşletme sahipleri de mal ve hizmetlerin bedelinin Bitcoin ile ödenmesini kabul ettikleri zaman bir nevi Bitcoin alımı yapmış oluyor. Müşteriler mal ve hizmet bedeli kadar ücreti işletme sahibine yine borsalar yada cüzdanlar aracılığı ile gönderebiliyor.

Tüm bunlara ek olarak Binance, Coinbase, OKEx ve BtcTurk gibi kripto para borsaları da yine Bitcoin alım işlemi sunuyor.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Kripto para borsalarından Bitcoin almak için genellikle önce üye olmanız ve çeşitli KYC prosedürlerini tamamlamanız gerekiyor. Hiçbir üyelik gerektirmeye borsa platformları da bulunuyor. Ancak kullanıcılar üyelikle işlem yapan platformları daha güvenilir buluyor gibi görünüyor.

Üye olma işleminin ardından kredi kartınız ya da banka hesabınız aracılığı ile borsalardaki talimatları takip ederek Bitcoin alım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer üyeliğe ihtiyaç duyulmayan bir platform aracılığı ile işlem yapıyorsanız bu sefer yine çeşitli ödeme yöntemleri aracılığı ile Bitcoin alabilirsiniz.

Kripto Para Al Sat Nasıl Yapılır?

Kripto para al sat işlemleri genellikle düşük fiyattan alım ve yüksek fiyattan satış yapılarak kar kazanmak için yapılan işlemlerdir. Yatırımcılar bunun için sıkı bir şekilde piyasaları takip eder ve fiyat hareketliliklerinden kar elde etmeye çalışır.

Bu noktada alış ve satış emirleri de yatırımcılara fayda sağlıyor. Örneğin bir kripto para biriminin piyasa değeri 100 dolar iken ve kripto para düşüşteyken yatırımcı 70 dolardan alım emri verir ve beklemeye başlar. Böylece fiyat birden düşüş yaşadığında hedef fiyattan satın alma gerçekleşmiş olur. Sonrasında fiyat artışa geçtiğinde yine belirlediğiniz bir yüksek fiyattan satış emri vererek kar elde edebilirsiniz.

Ancak bu noktada farklı borsalardaki fiyatları takip etmekte ve en büyük işlem hacmine sahip borsayı tercih etmekte de fayda bulunuyor.

Kripto Para Al Sat Uygulaması

Kripto para al sat botları ile otomatik olarak al sat yapma imkanı sunuluyor. Aslında al sat botları birçok yatırımcı tarafından sıklıkla kullanılıyor. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi al sat yaparak para kazanabilmek için çok sıkı piyasa takibi yapmak ve belki de 7/24 bilgisayar başından ayrılmamak gerekiyor.

Böyle bir durum mümkün olmadığı için yatırımcılar otomatik al sat botları ile işlemlerini gerçekleştiriyor ve kar elde edebiliyor.

Kripto Para Al Sat Siteleri

Bitcoin al sat botları arasında TradeSanta, Cap.Club, 3Commas, Paratica, Zignaly ve Cryptohopper sayılabilir.

Kripto para borsaları arasında ise yabancı borsalar için Binance, OKEx, Coinbase, Huobi, HitBTC gibi platformları örnek verebiliriz. Türk kripto para borsaları arasında ise BtcTurk, Paribu, Bitexen, VeBitcoin, Bittrt gibi borsaları sıralayabiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar