X


Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para birimlerini satın almanın çeşitli yolları bulunuyor.
13:46
28 Ekim 2020

Kripto para birimlerini satın almanın çeşitli yolları bulunuyor. Kullanıcılar kripto para birimlerini, kripto para alım satım platformları yani borsalara aracılığı ile satın alabilecekleri gibi Bitcoin ATM’leri ya da doğrudan kişiye kişiye işlemler şeklinde de satın alabilirler.

Kripto Para Nasıl Alınır?

Kripto para borsalarından Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerinin satın alım işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle kullanıcıların tercih ettikleri borsada hesap açması gerekiyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise güvenilir ve kullanıcının ihtiyaçlarına cevap verecek borsayı tercih etmek.

Kripto para ekosistemi henüz çok yeni olduğu için güvenilir borsayı seçmek ve gerçek bir borsada işlem yapmak önem taşıyor. Küresel çapta Binance, Coinbase, Huobi, OKEx ve Poloniex gibi borsalar tercih edilebileceği gibi Türk borsalar arasında da BtcTurk, Paribu, Bitturk ve VeBitcoin gibi borsalar tercih edilebilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Kripto para birimini satın almak isteyen kişinin hesap oluşturduktan sonra borsaların kendi belirlediği kurallar çerçevesinde kullanıcılardan istediği bilgileri ve belgeleri ibraz etmesi gerekiyor. Sonrasında borsalardaki talimatları takip ederek Bitcoin ya da o borsada listelenen herhangi bir kripto para birimini satın alabilirsiniz.

Kripto para borsaları özellikle her kesimden kullanıcıya hitap ettikleri için tercih ediliyor. Çünkü borsalar kullanıcı odaklı ve kolay kullanım esaslı çalışıyorlar. Bu sebeple kripto para birimleri hakkında çok fazla bilgiye sahip olmayan kişiler bile borsalar aracılığı ile kripto para satın alabiliyor.

Buna ek olarak Bitcoin ATM’leri yoluyla kripto para satın almak belki de en az tercih edilen yöntemlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü hem Bitcoin ATM’leri çok yaygın değil hem de borsalara kıyasla kullanımının daha zor olduğu düşünülüyor. Ancak özellikle kripto para birimleri hakkında bilgi sahibi olanlar ve kripto para birimlerini daha yakından tanıyanlar peer-to-peer yani kişiden kişiye işlemleri tercih edebiliyor. Bu sayede arada bir üçüncü taraf olmadan kripto para alım işlemi gerçekleşmiş oluyor.

Kripto Para Nasıl Yapılır?

Kripto para birimlerinin yapımı daha doğrusu üretimi genel itibari ile madencilikle oluyor. Kripto para madenciliği, aslında bilgisayarınıza özelliği olan bir sayıyı aratıp buldurmanızdan ibaret. Bu sayıyı özel yapan şey ise bulunmasının oldukça zor olması ve bulmanın gittikçe zorlaşmasında yatıyor.

Madencilik için çok güçlü cihazlara ihtiyaç var. Ayrıca madencilik yaparken tüketilen elektrik de çok fazla. Bu sebeple her ne kadar madencilik ilk zamanlarda oldukça karlı bir iş olsa da zaman geçtikçe bireysel olarak madencilik yapmak kardan çok zarar getirmeye başladı.

Hal böyle olunca yatırım yapabilecek kişiler ya da şirketler madencilik çiftlikleri kurdular ve bu çiftliklerle madencilik yapılmaya başlandı. Ayrıca bazı uygulamalar bulut madencilik yoluyla da kullanıcılar herhangi bir cihaz almadan ya da elektrik ücreti ödemeden sadece para yatırarak madenciliğe ortak olabiliyorlar.

Bunların yanında madenciliği yapılmayan ve satış yoluyla elde edilen kripto para birimleri de bulunuyor. Bu kripto para birimleri zaman zaman piyasaya sürülüyor ve satın alma yoluyla yatırımcılar bu kripto para birimlerini elde edebiliyor.

Kripto Para Siteleri

Aslında kripto para siteleri denildiğinde akla çok geniş bir yelpaze geliyor: Kripto para borsaları, kripto para haber siteleri, kripto para analiz siteleri, kripto para peer-to-peer platformları, kripto para forum siteleri, kripto para fiyat siteleri vs.

Kripto para borsaları denildiğinde akla kripto para alım satım işlemlerinin gerçekleştiği, yatırımcıların sitede çeşitli araçları kullanarak işlem yapabildiği platformlar geliyor. Kripto para analiz sitelerinde ise analistler çeşitli kripto paralar üzerindeki teknik ve temel analizler paylaşırken yatırımcılar da bu analizlerden faydalanarak yatırımlarını yönlendirebiliyor.

Peer-to-peer işlem platformlarında da doğrudan kişiden kişiye kripto para işlem transferleri gerçekleşiyor.

Dolayısıyla yatırım yapmak isteyen, kripto para öğrenmek isteyen ya da kripto para birimleri ile ilgili haberleri takip etmek isteyen herkes için uygun siteler bulunuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar