reklamı kapat

Kripto Alarm: NiceHash Müşteri Fonlarından Milyonlarca Dolar Çalındı

7 Aralık 2017
  • Serhat AntSerhat Ant

Kripto para madencilik plataformu NiceHash’in ekibi, yaptıkları açıklamada hack’lendiklerini duyurdu. Sosyal medya üzerinden yapılan bildiride “NiceHash websitesini kapsayan bir güvenlik açığı saptandığı” belirtilerek güvenlik açığından ötürü fon kaybının yaşandığı aktarıldı. 2014’te kurulan ve o zamandan beri aralıksız hizmet veren platform, madencilerin hash oranını diğer kişilere kiralamasını sağlıyor.

Açıklama yapılmadan önce NiceHash sitesi saatler boyu devre dışı kaldı ve birçok Reddit kullanıcısı NiceHash hesaplarının boşaltıldığını yazdı. Bunun öncesinde ise NiceHash’in resmi sitesinden yapılan açıklama, sitenin “bakım altında” olduğunu kullanıcılara bildiriyordu. Sitenin güvenlik açığına dair açıklaması şu şekilde:

“Ödeme sistemimiz hasar gördü ve NiceHash Bitcoin cüzdanlarında bulunan fonlar çalındı. Çalınan tam miktarı saptamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şüphesiz ki bu oldukça ciddi ve endişe verici bir sorun ve önümüzdeki günlerde sorunu çözüme kavuşturabilmek adına var gücümüzle çalışıyoruz. Olaya dair kendi araştırmamızı yürütürken, durumu bir yandan da gerekli kuruluşlara ve polise bildirdik. Onlarla konu üzerinde işbirliği yapıyoruz ve mutabakat halindeyiz.”

NiceHash ekibi tam bir rakam vermekten kaçınsa da NiceHash kullanıcılarına ait bir cüzdan adresi toplam kaybın 4,736.42 BTC kadar olabileceğini gösteriyor. Bu miktar, bugünkü kura bakılırsa 62 milyon doların üzerinde bir rakama tekabül ediyor.

NiceHash ekibi güvenlik açığı ve ardından gelen fon sızıntısından sonra kullanıcıları parola değişikliğine yapmaları yönünde uyarıda bulundu.

“Ayrıntısı ayrıntısına ne olduğunu şu an bilmesek de, önlem olarak online parolalarınızı değiştirmenizi öneriyoruz.”

Bu sırada yorum için e-mail yoluyla ulaşılan NiceHash ekibinin maile henüz yanıt vermediği bildirildi.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER