Kimse Bunu Beklemiyordu! Solana Geleceği Ne Olur?

Solana (SOL) düşüşü artık bitti mi? Solana geleceği hakkında detaylı değerlendirme.
22:20
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Solana bugün etkileyici bir performans gösterdi peki bu fiyat iyileşmesinin arkasındaki itici güç neydi? SOL Coin bugün yeniden 14 doları aştı ve panik yapan yatırımcılar pişmanlıkla fiyatın yükselişini izliyor. Peki SOL Coin özelinde durum neydi? Solana neden diğerleri gibi sıfıra gitmedi? FTX olayının bundan sonra Solana’ya vereceği ne gibi zararlar olabilir?

Solana Geleceği Ne Olur?

Şimdi sondan başlayıp FTX ve Alameda çöküşünün Solana için bundan sonraki etkilerini ele alalım. Serum (SRM) için gelecek pek parlak görünmüyor ancak Solana durumu biraz toplamış olabilir. Öncelikle adım adım gidelim. Yani özetle bu sürece nasıl geldik ve son düşüşünü sebebi aslında neydi. Ve sonuç olarak bundan sonra ne olacak.

 • SBF kendi desteklediği projelerin tokenlerini teminat olarak gösterip müşterilerinin gerçek paralarını harcamaya başladı.
 • Coindesk bunu ortaya çıkardı.
 • CZ tüm FTT Tokenlerini satacağını açıkladı.
 • SBF, şirketlerinin geleceğinin FTT Token fiyatının güçlü duruşuyla bağlantılı olduğunu bildiği için elindeki kilidi açılmış tokenleri satmaya başladı.
 • FTT Token’i 21 dolar seviyesinde tutabilmek için yüz milyonlarca dolarlık SOL Coin sattı.
 • Elindeki kilidi açılmış SOL Coin bitti ve Solana (SOL) fiyatı 20 doların çok altına gerilemişti.
 • Solana, arkasındaki en büyük mali gücü yani FTX’i kaybetti. Bu sebepten bir tur daha düştü.
 • Son 8 dolara düşüş sürecinde ağdaki 2 popüler NFT koleksiyonu Polygon ve Ethereum’a geçeceğini açıkladı. Geliştirici faaliyeti %90 düştü.
 • Vitalik Buterin gece 1:30’da Solana artık para babalarından kurtuldu bundan sonra önü açık minvalinde bir paylaşım yaptı.
 • Solana fiyatı BONK Coin ve Vitalik Buterin tarafından verilen desteğin ardından 11 dolar üzerinde kapanışlar yaptı ve teknik kırılım fiyatı 14 doların üzerine attı.
 • 2025 Mart ayında 7,5 milyon Sol Coin için kilit açılışı olacak.

Yani Solana artık en kötü günleri geride bırakmış gibi görünüyor. Bundan sonraki süreçte eğer ekosistemindeki diğer popüler NFT, DeFi projeleri onu terk etmezse yükselişine devam edebilir. Fiyat grafiği kadar yatırımcıların geliştirici faaliyeti, TVL ve NFT hacmi de yakından incelenmeli.

Solana Zoru Başardı

Herkes onun bir LUNA olması bekliyordu. Ancak daha önce de ifade ettiğimiz gibi Solana ağı yaşamaya devam ediyor. LUNA’daki sorun bir ölüm sarmalıydı ve fiyatın bu süreçte sıfıra gitmekten başka çaresi yoktu. Ancak Solana’nın yaşadığı şey büyük yatırımcıların onu organize biçimde terk etmesi süreciydi. Yani eğer topluluk güçlü kalabilir ve geliştiricilerin bir kısmı blockchain’de tutulabilirse Solana yaşamaya devam edecek. Şimdilik ayrılan projeleri ve azalan geliştirici faaliyeti göz önünde bulundurursak Sol Coin için sıfırın bir ihtimal olmadığını söyleyemeyiz.

Ancak yatırımcılar stop noktalarını iyi belirleyerek kendilerini en kötü senaryodan böylece koruyup para kazanma fırsatı arayabilir. Solana şimdilik zoru başardı ve fiyatı toparlandı. Ancak bu kesin bir geri dönüş değil. Ayrıca büyük yatırımcıları kaybettiği için yeniden 250 doları aşması zor bir ihtimal olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar