reklamı kapat

Jihan Wu İstifa Mı Ediyor?

Dev madencilik şirketinde pozisyonlar değişiyor mu?
11 Ocak 2019
  • İlayda Pekerİlayda Peker

Bitmain’i kripto para madenciliği konusunda zirveye taşıyan başarılı iş adamı Jihan Wu, şirketin CEO’su olarak devam eden kariyerinde sona yaklaşıyor gibi görünüyor.

South China Morning Post’ta yayımlanan bir habere göre, Bitmain yönetim kurulu Jihan Wu ve Ketuan Zhan’ın şirketteki yönetici konumlarına son vermeye hazırlanıyor. Wu ve Zhan’ın yerine ise şu anda şirkette ürün mühendisliği yöneticisi olarak görev yapan Haichao Wan’ın gelebileceği basına yansıyan iddialar arasında yer alıyor. Hatta tüm işaretlerin potansiyel olarak Wan’ı işaret ettiği de belirtiliyor.

Yakın zamanda kamuoyuna yansıyan haberlere göre Wan, Aralık ayından bu yana Jihan Wu’nun ve Ketuan Zhan’ın sorumluluklarını devralmış durumda.

Şirket kararla ilgili katı bir gizlilik durumu benimsemiş olsa da bu hamlenin olası nedeni olarak, Jihan Wu’nun madencilik gücünü Bitcoin’den BCHABC’ye geçiren kararı vererek şirketi ciddi bir şekilde ekonomik kayba uğratmış olması gösteriliyor. Bu kararın yanı sıra Bitmain’in halka arzının geçen yıl başarısız olması da Jihan Wu için kötü bir imaj çizmiş olabilir.

Öte yandan kamuoyuna yansıyan haberlere göre, Wu ve Zhan mevcut pozisyonlarından istifa etseler de diğer yönetim görevlerini üstlenerek Bitmain ile çalışmaya devam edecek. Ancak şirket bu iki önemli iş adamının yeni pozisyonu ile ilgili daha fazla detay vermeyi reddediyor. Ayrıca Haichao Wan da konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmış değil.

South China Morning Post, Wu ve Zhan’ın hala şirkette önemli hissedarlar olduğunu ve bu yüzden tamamen geri çekilme ihtimallerinin olmadığını şu ifadelerle açıklıyor:

2013 yılında Bitmain’i kuran Wu %21, Zhan ise %37 paya sahip. Dolayısıyla ikisi birlikte diğer hissedarlara karşı 10-1 oy hakkına sahipler.

Bunların yanında her ne kadar Jihan Wu söylentileri henüz doğrulamamış olsa da iş adamının Twitter hesabında artık “Bitmain CEO’su” yazmıyor…

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.