X


Her Gün 5 Yeni Bitcoin ATM’si Kuruluyor

Kripto para benimsenmesinde önemli bir konu olan Bitcoin ATM'lerinin sayısı günden güne artıyor...
12:00
11 Ocak 2019

Coin ATM Radar 10 Ocak’ta topladığı verileri paylaştı. Bu verilere göre, dünya çapındaki kripto para ATM’lerinin sayısı 4.000’i geçti.

Coin ATM Radar’ın paylaştığı verilere göre, piyasada bir yıldan uzun süredir görülen düşüş trendine rağmen, dünya üzerinde her gün yeni 4,9 yeni kripto para ATM’si kuruluyor.

Dünya genelinde bulunan 4167 kripto para ATM’sinin yüzde 56’sı Amerika’da ve yüzde 15’i Kanada’da olmak üzere yüzde 71,8’i Kuzey Amerika’da bulunuyor. Bununla beraber toplam ATM’lerin yüzde 23’ü Avrupa’da, yüzde 2,6’sı Asya’da, yüzde 1,3’ü Okyanusya’da ve yüzde1,1’i Güney Amerika’da bulunuyor. Açıklanan verilere göre toplam ATM’lerin yalnızca yüzde 0,2’si Afrika’da bulunuyor.

Öte yandan Asya’da yüzde 0,8 ile Hong Kong kripto para ATM sayısı konusunda lider durumda yer alıyor. Avrupa ‘da ise yüzde 6,4 ile ilk sırada yer alan Avusturya’yı yüzde 4,8 ile İngiltere takip ediyor.

Ayrıca verilere göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ATM sayısı 1 Ocak 2018 tarihinde 1,296 iken bugün itibariyle sayı 2,475’e yükselmiş durumda. Yani yalnızca bir yılda sadece Amerika’da 1.259 yeni ATM kurulduğunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz. Eyalet düzeyinde baktığımızda da California’nın toplam 473 ATM ile ilk sırada, Illinois’nin de 250 ATM ile ikinci sırada yer aldığını görüyoruz.

Dünya genelindeki kripto para ATM’lerinin %99.9’u yani 4.162 tanesi Bitcoin’i desteklerken, yüzde 64,6’sı bir veya daha fazla altcoin’i destekliyor. Bu Altcoin destekleyen ATM’lerin yüzde 59,5’inde Litecoin, Yüzde 49,3’ünde Ethereum ve yüzde 33,9’unda Bitcoin Cash işlemleri yapılabiliyor.

Ülkemizde de yeni yeni kurulmaya başlayan kripto para ATM’leri benimsenme açısından büyük önem taşıyor. Geçtiğimiz Aralık ayında kripto para borsası Koineks’in ilk adımı atarak Türkiye’de Bitcoin ATM’si kullandığı haberlerini siz CoinTürk okurlarıyla paylaşmıştık.

Kripto para benimsenmesi konusunda fiyatlardan daha çok günlük hayatta kullanımın etkili olduğunu her zaman dile getiriyoruz. Coin ATM Radar’ın verilerinin de gösterdiği gibi dünya çapındaki ATM sayısı günden güne artıyor. Bu artışta günlük hayatta kullanımı arttırdığı için kripto para benimsenmesine doğrudan katkı sağlıyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
İlgili Yazılar