reklamı kapat

Japonya’da İki Kripto Para Borsası Kapanıyor

29 Mart 2018
  • Tuncay AYDINERTuncay AYDINER

Yerel kaynaklara göre Japonya’nın finans hizmetleri düzenleyicisi (FSA) iki kripto para borsasının operasyonlarını durdurduklarını açıkladı. Bu gelişmeyle birlikte Japonya kripto para sektörü yeniden şekillenmeye devam ediyor.

Yerel haber sitesi Nikkei’ye göre iki kripto para borsası; Mr.Exchange ve Tokyo GateWay müşterilerine bakiyelerini iade ettikten sonra operasyonlarını tamamen durduracak.

Finansal Hizmetler Düzenleyicisi (FSA) yaptığı açıklamalarda Ocak ayında Coincheck borsasına yapılan 530 milyon dolarlık siber saldırının ardından güvenlik önlemlerini arttırdıklarını ifade etti.

Geçtiğimiz dönemlerde güvenlik zafiyetleri ve sık sık yapılan denetimler sonucu birkaç platform daha Japonya’daki operasyonlarına son vermişti. Mr.Exchange ve Tokyo GateWay’de kapatma kararı almadan önce platformları için lisans alma sürecindeydi.

Borsaların birinden gelen 29 Mart tarihli açıklamada lisans başvurularını geri çekildiği konusu doğrulandı;

Her ne kadar üzücü olsa da hali hazırda kripto para sektöründe hizmet verebilmek için lisans alma sürecinin ne kadar zor olabileceğini fark ettik. Bu yüzden platformumuzun lisans başvurusunu geri çekmeye karar verdik.

Şunu da belirtmek  gerekir ki Tokyo GateWay’in websitesi şu an çevrimdışı ve yerel medya organlarında çıkan haberlerin resmi bir kanıtı bulunmuyor. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, FSA sektöre yeni oyuncular kazandırmaya devam ediyor. Ocak ayındaki faciadan sonra başlatılan lisans programında şu ana kadar 16 platform lisans almayı başarmış durumda.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Yahoo’da 2019 yılı içerisinde kendi borsa platformunu kullanıma açacağını duyurdu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

ETİKETLER