reklamı kapat

Yahoo Japonya Kripto Para Borsası Açıyor

24 Mart 2018
  • Kartal ParıltıKartal Parıltı

Japonya medyasına göre, Yahoo Japonya kripto para borsası açmayı planlıyor.

Softbank ve Yahoo Japonya’ya bağlı Altaba şirketleri öncelikle BitARG’ın alt yapısını kullanarak borsayı Nisan ayında açacaklar. 2019 ise BitARG tabanıyla geliştirilmiş tam teşekküllü ve bağımsız kripto para borsası hazır olacak.

Yahoo Japonya’nın başlangıç sermayesi 2 milyar yen, yaklaşık 19 milyon dolar olarak açıklandı. Bu yatırımla birlikte Yahoo Japonya BitARG’ın %40 hissesine sahip olacak. BitARG Japonya Finansal Dairesi FSA’dan alınan kripto para borsası işletme lisansına sahip. Yahoo Japonya açılacak borsanın geliştirilmesine ve globalleşmesine yönelik bir sonraki yatırımı 2019 Nisan ayında yapmayı planlıyor.

Çin hükümetinin Çin’de açılan borsaları kapattırmasından sonra, Asya’da Japonya ve Güney Kore kripto paralar için merkez haline gelmeye başladı. Geçtiğimiz yıl Japonya kripto paralara yönelik yapıcı düzenlemeler yapmıştı. Japonya’da kripto paralara karşı olumlu bir atmosfer oluştu ve büyük firmalar kripto para borsaları geliştirmeye başladı.

Örneğin Japonya’nın en büyük finansal kurumu Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG) yeni bir kripto para borsası açmayı planlıyor. Japonya merkezli ve 600 milyondan kayıtlı kullanıcıya sahip chat uygulaması Line Ocak ayında kripto para borsası açacağını duyurmuştu. Bir diğer örnek Japon bankası SBI’ın yakın zamanda borsasını açması bekleniyor. SBI mali denetlemelere istinaden güvenlik önlemlerini arttırmak için borsa açılış tarihini ertelemişti.

Coincheck’in hack’lenmesinden sonra FSA daha keskin kararlar almaya başladı. Geçen yıl kripto paraları yasal olarak tanıyan Japonya hükümeti yatırımcıları korumak adına sıkı denetimlerini devam ettiriyor.

Öte yandan FSA Hong-Kong merkezli kripto para borsası Binance’i yasa dışı olarak Japonya’da faaliyet gösterdiği için uyarmıştı. Bu yüzden Binance Akdeniz’de yeni bir merkez arayışına başladı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.