X


Japonya Başbakanından Umut Verici Bir Hamle

Japonya Başbakanı ülkenin teknoloji bakanlığına kripto para sempatizanı Takuya Hirai'yi atadı.
10:00
8 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Japonya çok sayıda kripto para kullanıcısına sahip bir ülke olarak bilniyor. Ülkede yer alan birçok kripto para borsası tüm dünyadan milyonlarca kullanıcıya hizmet veriyor. Sıkça siber saldırıya maruz kalan bu borsalar ülkedeki yetkili makamlarca sıkı bir şekilde denetleniyor ve sert düzenlemelere maruz kalıyor. Son gelişmelerin ardından mevcut şartların değişmesi ihtimali gündeme getirilebilir.

Japonlar geçtiğimiz günlerde bakanlar kurulunda bir değişikliğe gitti. Başbakan Shinzō Abe tarafından gerçekleştirilen atamalardan biri kripto para topluluğunun ilgisini çekecek cinsten. Başbakan Abe ülkenin Bilim, Teknoloji ve Bilgi Teknolojileri (IT) Bakanlığına Takuya Hirai’yi getirdi. Hirai Japon kripto para topluluğunda oldukça aktif olmasıyla ünlü.

Takuya Hirai’nin atanması

Takuya Hirai kripto para piyasasına karşı oldukça olumlu bir görüşe sahip olmasından ötürü sektörde büyük bir popülariteye sahip. Hirai kripto paraların ülkede yasal hale getirilmesi yönünde görüş bildiren isimler arasında yer alıyor. Hirai’nin ekosisteme yönelik olumlu düşünceleri bununla sınırlı değil. Yeni bakan Blockchain teknolojisinin aktif bir şekilde geliştirilmesini savunan isimlerden.

Hirai’ye göre Blockchain teknolojisinden büyük organizasyonlar ya da büyük firmalar faydalanabilir. Liberal Demokratik Parti’nin IT Strateji Özel Komitesinde aldığı görevi boyunca birçok girişimde bulunan Hirai 2015 yılında Japonya’nın siber güvenlik yasasını çıkarması için büyük özveride bulunmuştu.

Kripto para alanına yönelik böylesi bir tavır sergileyen bu ismin Japonya’daki önemli bir bakanlığa atanması oldukça olumlu bir gelişme olarak yorumlanabilir. Uzmanlara göre ülkedeki siber saldırıların sayısının azaltılması da yeni bakanın öncelikli gündem maddeleri arasında yer alacak.

Kaynak: Coindoo

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar