Japon Firmalar Elektronik Çek Yönetimi İçin Blockchain’i Test Ediyor

18:00
26 Ağustos 2016

Ülkenin iki önemli şirketi, Tokyo-Mitsubishi UFJ (BTMU) Bankası ve teknoloji devi Hitachi elektronik çek yönetimine yönelik blockchain temelli bir kanıta dayalı sistem üzerine çalışıyor.

Şirketlerin yaptığı açıklamaya göre prototip sistem “elektronik çek basma, transfer etme ve toplamaya” yönelik bir dijital platform oluşturmayı amaçlıyor. Nikkei’nin haberine göre önümüzdeki günlerde daha çok deneme yapılabilir ve tam ölçekli sürümün piyasaya çıkması için 2018 yılına kadar beklemek durumunda kalabiliriz. Hitachi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

BTMU sistemi kullanarak çek basıp düzenliyor ve Hitachi’nin Singapur’daki bazı şirketleri elektronik çek alıyor ve bu fonları yatırıyor. Bu sistemle Hitachi ve BTMU sorunlara teknoloji, güvenlik, operasyon ve yasallık gibi farklı çerçevelerden bakabilecektir ve çeklerin dijitalleştirilmesini de kapsayan yeni Finansal Teknoloji hizmetlerini hayata geçirmeyi amaçlamaktadır.

Projenin açıklanması aynı zamanda şirketin blockchain’i de kapsayan FinTek odaklı ArGe laboratuvarı kuracağını açıklamasının birkaç ay sonrasına denk düşüyor. Bu sürede şirket Linux’un önderliğinde ticari blockchain uygulamaları üzerine çalışan Hyperledger projesinin üyesi oldu.

BTMU bundan önce Coinbase’e yatırım yapmış ve bir dizi blockchain denemesine katılmıştı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar