X


İsviçre Bir Kez Daha Kripto Riskleri Konusunda Uyardı

FINMA kripto para birimleriyle kara para aklama konusunda uyarılarda bulundu...
18:00
11 Aralık 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu (FINMA) vatandaşlarını Blockchain teknolojisinin kullanımının da dahil olduğu çeşitli etkenlerin kara para aklama risklerine özellikle eğilimli olduğu konusunda uyardı.

FINMA’nın 10 Aralık’ta yayınladığı ilk yıllık risk izleme raporunda düzenleyici, Blockchain ve kripto para varlıklarının ülkenin halihazırda mevcut kara para aklama risklerini arttırdığı konusunda uyarılarda bulundu ve şu açıklamayı yaptı:

Geleneksel kara para aklama risklerine ek olarak, finans endüstrisi Blockchain teknolojisi ve müşterilerin ilgisini çeken kripto para birimi alanında yeni risklerle karşı karşıya.

İçerik Rehberi

Para Aklama ve Kriptolar

Düzenleyiciler, bu yeni teknolojilerin finans endüstrisinde verimlilik artışı vaat etmelerine karşın, kara para aklama ve terör finansmanı tehditlerini de arttırdıklarını itiraf ediyor. FINMA, anonimlik potansiyeli yüksek olduğu için ve bu tür finansal araçların hızı ve küresel niteliği sebebiyle kripto para birimlerinin cezai kullanım için çekici araçlar haline geldiğini ifade ediyor.

Raporda ayrıca kara para aklama gibi suçların Blockchain gibi yeni ortaya çıkan teknolojilerin benimsenmesini yavaşlatacağı belirtiliyor ve şu ifadelere yer veriliyor:

FinTech’te faaliyet gösteren finansal kuruluşlar tarafından yapılan kötüye kullanma, İsviçre finans merkezinin itibarını önemli ölçüde zedeleyebilir ve dijitalleşmenin gelişimini yavaşlatabilir.

Blockchain dışında, FINMA ayrıca İsviçre’nin ülkedeki kara para aklama riskine katkıda bulunan özel bir varlık yönetimi merkezi olarak statüsünü belirtti. Kurum, bankalar için azalan kar marjlarının, bankaları yüksek riskli gelişmekte olan pazarlardan müşterileri kabul etmeye teşvik edebileceğini belirtti.

Bunun yanında FINMA her ne kadar riskler konusunda uyarsa da Facebook’un kripto para projesi konusunda Libra Birliği ile ortaklaşa çalışacağını da açıklamıştı.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar