Libra Birliği, FINMA İle İşbirliği İçinde Çalışacak

Libra, gerekli düzenlemeler için İsviçre finansal denetleme kurumu ile beraber çalışmak istediğini açıkladı...
16:00
11 Eylül 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Reuters’ın 11 Eylül tarihli haberine göre Facebook, İsviçre Finansal Piyasalar Denetleme Kurumu (FINMA) kapsamında planlanan stablecoin projesi için bir ödeme sistemi lisansı almak istiyor.

Blockchain Ödemeleri

Bugün yapılan resmi bir açıklamaya göre, İsviçre’de kayıtlı olan ve Libra ağını yönetmek için kurulmuş kar amacı gütmeyen bir üyelik organizasyonu Libra Birliği, İsviçreli düzenleyicilerle beraber düzenleyici bir çerçeve inşa etmek istediklerini dile getirdi. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise şu ifadeler kullanıldı:

İsviçre, küresel finansal normlar ve güçlü gözetim ile uyumlu finansal hizmetler yeniliği için bir yol sunuyor. FINMA ile yapıcı bir diyaloğa giriyoruz ve açık kaynaklı bir Blockchain ağının düzenlenmiş, yüksek güvenlikli bir ödeme sistemi haline gelmesi için uygun bir yol görmemiz teşvik ediliyoruz.

Bunun yanında FINMA özellikle bu yaz borsalar, cüzdan sağlayıcıları ve yatırım platformları dahil olmak üzere Blockchain servis sağlayıcıları için geçerli olan Blockchain ödemeleri için yasal gereklilikler konusunda rehberlik yaptı. Ayrıca FINMA’nın rehberliği, Haziran ayında yayınlanan ve kara para aklama önlemleri, müşterini tanı prosedürleri, uyumluluk ve risk izleme sistemleri ve daha fazlası için hükümler içeren uluslararası Mali Eylem Görev Gücü’nün (FATF) düzenleme çerçevesiyle de uyumlu olarak düzenlendi.

Endişeler

Bu haftanın başlarında, bir ABD Hazine yetkilisi Cenevre’de yaptığı açıklamalarda Libra projesinin düzenleyiciler ve milletvekilleri tarafından onaylanmak istiyorsa kara para aklama ve terörle mücadeleye karşı koyma konusunda en yüksek standartları karşılaması gerektiğini dile getirmişti. Yetkilinin yaptığı açıklama detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Öte yandan Libra projesinin kripto para cüzdanı Calibra’nın başındaki isim David Marcus İsviçre tercihleri ile ilgili Temmuz ayında yaptığı bir açıklamada, düzenlemelerden kaçmak gibi herhangi bir niyetleri olmadığını gerekli uluslararası düzenlemeler için İsviçre’nin uygun olduğunu dile getirmişti.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar