İşte LTC Fiyatını Bekleyen Şey! Litecoin Halving’i Gerçekleşti!

Özet

  • Litecoin halving'i 18:06'da beklendiği saat aralığında gerçekleşti.

  • Blok başı madenci ödülleri 6,25 LTC'ye düştü.

  • LTC fiyatı olayın ardından düşüşe geçti. Önceki 2 halving de benzer bir sonuç doğurmuştu.

  • Piyasaya etkisi: Negatif
19:20
2 Ağustos 2023

2023 yılının en önemli altcoin gelişmelerinden biri Litecoin’in blok ödül yarılanmasıydı ve yazı hazırlandığı sırada gerçekleşti. Bitcoin için halving daha fazla yükseliş anlamına geliyor. Ancak üçüncü halvingini yapan Litecoin için sonuçlar daha farklı olacak. Yeni blok ödülleriyle alakalı detayları ve fiyat beklentilerini inceleyelim.

Litecoin Halving

Bitcoin’in bir “çatalı” olarak hayatımıza giren ve kriptonun gümüşü olarak görülen Litecoin PoW konsensüs mekanizmasıyla çalışıyor. Tıpkı Bitcoin gibi ağın güvenliğini madenciler sağlıyor ve işlem ücretleriyle birlikte blok başına ödül alıyorlar. Litecoin ile her 840.000 işlem bloğunda bir (yaklaşık 4 yıl) blok başı ücretleri halving sayesinde düşürüyor. Her bir blok yaklaşık 2,5 dakika sürüyor.

Daha önce 2 halving yaşayan ağ bugün saat 18:06 sularında üçüncü ödül yarılanmasını gerçekleştirdi. Bu sayede ödüller 12,5 LTC’den 6,25’e düştü. Dört sonra da mevcut blok ödülü ikiye bölünecek. Bu şekilde ağ yeni coin arzını sınırladığı için enflasyonunu sürekli olarak düşürüyor.

Litecoin’in kurucusu Charlie Lee, bu dezenflasyonist yarılanmaların ağ güvenliğinden ödün vermeden kitlesel benimsemeye yardımcı olduğunu söylüyor.

“Satoshi dört yıllık blok yarılanmasını seçti, böylece ağın sadece işlem ücretleriyle ayakta kalabilmesi için ona gerekli benimseme süresini verdi. Buradaki fikir ağ yeterince kullanıldıkça işlem ücretlerinin ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı olmaya devam etmeleri için madencilere ödeme yapmak için yeterli olmasıdır”.

LTC Coin Grafik Yorum

Önceki iki halving yaklaştıkça ve ödül yarılanmasının ardından fiyat düşmüştü. Bu sefer durum farklı oldu. LTC, halving günü yaklaşırken madencilerden ve balinalardan büyük ilgi gördü. Ancak yazı hazırlandığı sırada yeni bir “haberi al olayı sat” durumu gerçekleşti. LTC fiyatı yazı hazırlandığı sırada %4 düşüşle 89 dolar seviyesinde bulunuyor.

Eğer önceki iki halving döneminde yaşanan şey tekrar ediyorsa fiyatın 87,19 doları kaybetmesiyle 68 ve 51 dolar seviyelerine düştüğünü görebiliriz. Tersi senaryo için 97 dolar direncinin üzerinde kapanışlara ihtiyaç var. Bu durumda da fiyat 102 ve 120 doların ardından 200 dolara kadar ciddi bir yükseliş yaşayabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar