reklamı kapat

Litecoin (LTC) Nedir? Nasıl Çalışır?

14:40
22 Mayıs 2019

Litecoin (LTC), kripto para sektörünün şüphesiz en eski kripto paralarından. Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilen ve şu sıralar kripto para listesinin üst sıralarını işgal eden Litecoin’i tanıyalım.

Litecoin Nasıl Çalışır?

Litecoin Charlie Lee tarafından 2013 yılında kuruldu. Resmi sitesinde P2P internet para birimi olarak tanımlanan Litecoin, dünya üzerindeki herkes için anında ve düşük masraflı ödeme yapma olanağı sunuyor. Hiçbir merkezi yetkilinin olmadığı, tamamen merkezsiz bir mantıkla çalışan Litecoin açık kaynaklı bir Blockchain ağı.

Çoğu otorite tarafından ‘Bitcoin’in kardeşi‘ olarak görülen Litecoin dijital gümüşe benzetiliyor. Bitcoin dijital altına benzetildiği için Litecoin’e bu yakıştırmanın yapıldığı aşikar. Litecoin’in Bitcoin’e kıyasla çok daha hafif bir ağa sahip olduğu düşünülüyor. Resmi sitede de Litecoin’in Bitcoin’den daha hızlı onay süresine ve daha verimli depolama özelliğine sahip olduğu yazılıyor. Aynı zamanda topluluk desteğiyle, işlem hacmiyle ve likiditesiyle Litecoin’in Bitcoin’in tamamlayıcısı olduğu açıkça ifade ediliyor. Bir diğer deyişle Litecoin’in Bitcoin’in rakibi olmadığı ima ediliyor.

Bitcoin’e kıyasla daha sık blok üretimi yapıldığı için Litecoin ağı, gelecekte yazılım güncellemesi yapmaya gerek duymadan daha fazla işlemi destekleyebilir. Litecoin’deki madencilik ödülü ise blok başına 25 LTC. Bu miktar tıpkı BTC’deki gibi 4 yılda (840 bin blokta) bir yarılanıyor. Bitcoin’den farklı olarak LTC’deki maksimum coin sayısı 84 milyon.

Litecoin (LTC) Nereden Alınır?

Birçok borsada işlem gören Litecoin’i (LTC) yüksek işlem hacmiyle dikkat çeken Binance borsasından satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.