“Libra’nın Piyasaya Sürülme Biçimi ‘Oldukça Gülünç’”

Libra’yı eleştirenler arasına bir yenisi katıldı.
14:00
22 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Blockchain firması R3’ün CEO’su, Facebook‘un henüz piyasaya sürülmeyen kripto para projesi Libra’yı ciddi şekilde eleştirdi. Financial News’in geçtiğimiz günlerde paylaştığı bir habere göre R3’ün CEO’su David Rutter, Libra’nın piyasaya sürülme şeklinin “oldukça gülünç” olduğunu dile getirdi. Yani Libra etrafında dönen eleştirel görüşlere Rutter da katılmış oldu.

“Gerçekten Çok Saf”

Rutter Londra’daki yeni bir şirket konferansı sırasında yaptığı yorumlarda, Facebook’un kendi kripto para birimini piyasaya sürme sürecinin, düzenleyiciler ve hükümetlerin kripto para birimleri konusunda hızlanmasına sebep olduğunu kabul ettiğini dile getirdi. Yani bir nevi Libra sayesinde düzenleyicilerin bir uyanış yaşadığı ifade edilebilir.

Bununla birlikte Rutter Facebook’un, piyasa katılımcılarının yıllardır üzerinde çalıştığı finansal sistemler dünyasına girme konusundaki tutkusunun “gerçekten saf” olduğunu sözlerine ekledi.

Yaptığı açıklamalarda, “Yaptıklarının gülünç ve aptalca olduğunu düşünüyorum. Libra’yı piyasaya sürme şekillerinde bir anlayış eksikliği var.” ifadelerini kullanan Rutter sözlerine şu şekilde devam etti:

Facebook Libra’nın, ağırlıkları olan para birimlerinden oluşan bir sepet para birimi temelli olacağını söylüyor. Ancak bunu gerçek dünya para birimlerine çevirmek istediğimizde bu düşündüklerinden zor olacak. Çok saflar…

Facebook Ödemelerinin Başarısı

Global düzenleyiciler Libra’nın uygunluğunu tartışmaya devam ederken ve bu konuda ortak bir noktaya ulaşmaya çalışırken, Libra Birliği Libra ağının geliştirilmesine devam ediyor. Libra Derneği’nin son iki ay boyunca Libra ağında 30’dan fazla proje ve 51.000 işlem gerçekleştirdiği ifade ediliyor.

Ayrıca kuruluş önümüzdeki aylarda, Katılımcı Lisans Sözleşmelerini tamamlamak için yeni bir sürecin başlatılması, teknik tasarım ve geliştirmeyi denetlemek ve yönetmek üzere belirlenen bir Teknik Yönlendirme Komitesi kurulması gibi yeni özellikler sunmayı planladığını da belirtiyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar