Facebook’un Kripto Parası Libra Nedir?

Özet

  • Libra, bankacılık hizmetlerinden yararlanamayan milyonlarca kişinini bu hizmetleri Facebook hesabı üzerinden yapabilmesini sağlayan bir dijital para birimidir.
16:00
18 Haziran 2020

Libra, bankacılık hizmetlerinden yararlanamayan milyonlarca kişinini bu hizmetleri Facebook hesabı üzerinden yapabilmesini sağlayan bir dijital para birimidir. Aylarca süren spekülasyonların ardından bu sabah Facebook piyasaya süreceği kripto paranın detaylarını kamuoyuyla paylaştı. Facebook kripto para projesiyle ilgili Libra whitepaper’ın detaylarını bu yazımızda sizlerle paylaştık. Facebook Parası Libra temelde blockchain tabanlı bir kripto para olarak konumlanıyor.

Libra Nedir?

Yapılan açıklamalara göre, “Libra” adı verilen kripto para önümüzdeki yıldan itibaren Messenger, WhatsApp ve Instagram gibi sosyal medya platformlarını kullanan milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor olacak. Peki, Libra Coin ile ilgili bilinmesi gerekenler neler?

Eğer Libra kullanıcılar ve şirketler tarafından benimsenirse online ödeme konusunda büyük kolaylıklar sağlayabilir. Facebook muhtemelen Libra Coin ile Instagram ve WhatsApp üzerinden ürün satmayı planlıyor. Ancak diğer web siteleri de kripto parayı e-ticaret için kullanabilecek.

Libra Coin Nedir?

Bunun yanında Libra Coin, özellikle bankacılık altyapısı konusunda zayıf olan ve gelişmekte olan ülkelerde yüksek ücretler ödemeden depolama ve transfer işlemlerinde kullanım kolaylığı sağlayabilir. Dolayısıyla uluslararası ödemelerde Libra, şu an mevcut yöntemlerden daha masrafsız bir yol olabilir.

Libra işlemleri de Bitcoin ve diğer kripto paralar da olduğu gibi Blockchain üzerine kaydedilecek. Yani evet, Bitcoin’in kullandığı teknolojiyle ve Bitcoin’le bazı benzerlikleri var.

Ancak bunun yanında bazı farklılar da var. Örneğin, Libra’nın fiyatının Bitcoin fiyatına oranla volatilitesi daha düşük olacak. Çünkü Libra bir değere sabitlenmiş stablecoin olarak piyasaya sürülecek.

Ayrıca Bitcoin Blockchain’ine tüm geliştiriciler ulaşarak çeşitli geliştirmeler yapabiliyor. Ancak Libra’da geliştirmeler yapabilmek için geliştiriciler Facebook’tan ya da ortaklarında izin almak zorundalar. Bu değişiklik gösterebilir.

Calibra Facebook

Facebook, Calibra cüzdanını ayrı bir şirket çatısı altında kuruyor ve kullanıcı izin vermediği sürece verileri Facebook ve Instagram ile paylaşmama konusunda güvence veriyor. Dolayısıyla teoride Calibra verileri sosyal medya kanallarıyla birleştirilmeyecek. Ancak kullanıcı sosyal medya platformlarını cüzdan ile birleştirmek isterse o zaman veriler entegre edilebilir.

Facebook ve ortakları Libra’yı geleneksel para birimleriyle destekliyor ve kripto paranın her zaman nakit olarak çekilebileceğinin güvencesini veriyor. Libra’nın günlük değeri ABD doları, Sterlin, Euro ve İsviçre Frangı’nın da içinde bulunduğu bir sepetin ortama değerine sabitlenmiş durumda.

Libra Çıktı Mı?

Facebook kripto para Libra’yı ne kadar çok hızlı bir şekilde piyasaya sürmeyi istese de, bir takım hukuksal engellerden dolayı süreç halen devam ediyor. Henüz Libra Coin piyasaya sürülmemiştir.

Libra Ne Zaman Çıkacak?

Facebook kripto paranın ancak 2020 ortalarına doğru hazır hale geleceğini dile getirdi. Dolayısıyla Libra alabilmek için bir süre daha beklemeniz gerekecek. Libra piyasaya sürüldükten sonra kullanıcılar Calibra cüzdanı üzerinden kripto parayı satın alabilecek.

Libra Hangi Ülkenin?

Facebook bilindiği gibi ABD merkezli bir şirket olmasına rağmen, dünya üzerinde ülkelerden bağımsız milyarlarca kullanıcıya sahip bir sosyal medya devi. Çıkaracağı kripto para da benzer şekilde ülkelerden bağımsız bir sınırı olmayan bir kripto para olacak. Yani sorunun cevabı herhangi bir ülkeye doğrudan bağlı değil.

Libra Hangi Borsada

Bunun yanında Libra Coin almak ve kullanmak için tek seçenek Calibra değil. Facebook Coinbase’in ve PayPal’ın da içinde bulunduğu birçok ortakla beraber çalışıyor. Tüm bu ortakların kripto parayı geleneksel paraya dönüştürme hizmeti vereceği de belirtiliyor. Ayrıca bu ortakların arasında gün geçtikçe yenilerinin ekleneceği de yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Bitcoin ve diğer kripto paralara giriş yapmak için Binance platformunu güvenle kullanabilirsiniz. Binance; Türkçe dil desteği, düşük komisyon ücreti ve dünyanın en yüksek işlem hacmiyle ön plana çıkmaktadır ve son dönemin en gözde kripto para platformudur.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar