X


İsrail Hükümeti Devlet Destekli Kripto Para Projesi İçin Kolları Sıvadı

Venezuela, Rusya, Türkiye, Dubai ve İran'ın ardından İsrail de devlet destekli kripto para fikrini gündemine aldı.
15:00
27 Ağustos 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

İsrail hükümeti bir süredir devlet destekli bir kripto para birimi geliştirmeyi planlıyordu. Bu konudaki tartışmalar ülkedeki kripto para sektörünün her geçen gün gelişmesiyle daha da alevlendi.

İsrail Maliye Bakanlığı’nın yanı sıra ülkenin merkez bankası The Bank of Israel da devlet destekli kripto para geliştirilmesi fikrini savunuyor. Maliye bakanlığına bağlı yetkililer tarafından yapılan açıklamada kara para aklama ve vergi kaçakçılığının önlenmesi amacıyla devlet destekli bir kripto para biriminden söz edildi.

Ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılasının %22’sini karaborsa faaliyetlerinin oluşturması nedeniyle devlet destekli kripto para projesi 2018 yılının ilk günlerinden beri hükümetin eylem planları arasında en ön saflarda bulunuyordu.

İsrail, kripto para veya Blockchain patentlerinin yanı sıra yüksek teknoloji ürünleri konusunda da ABD ve Çin’le yarışıyor. İsrail geçtiğimiz ay dünya çapında en yenilikçi 10 ülke arasında gösterilmişti.

Bazı vatandaşlar ise kara para aklama ve vergi kaçakçılığına yönelik kripto para altyapılı çözümün hükümet cephesinden değil özel sektörden gelmesi gerektiğini savunuyor. Çünkü hükümetin yanı sıra ülkedeki en büyük kurumsal bankalar da Blockchain teknolojisini benimseme konusunda ciddi adımlar atıyor. Öyle ki The Bank of Hapoalim, Blockchain teknolojisi altyapısına geçmek üzere atılan adımlar kapsamında Microsoft Azure’la iş birliği yapmıştı.

Devlet destekli kripto para fikri sadece İsrail hükümetinin gündeminde değil. Venezuela önderliğinde atılan devlet destekli kripto para fikri zaman zaman Rusya, Türkiye ve İran hükümetlerince de dile getiriliyor.

Rus hükümeti geçtiğimiz yılın Kasım ayında Batı yaptırımlarına karşı CryptoRuble adlı bir yerli kripto para projesini tanıtmıştı. Venezuela ise içinde bulunduğu ekonomik çıkmazdan kurtulmak adına petrol destekli kripto para birimi Petro’yu piyasaya sunmuştu.

İsrail’de kripto paralara ve Blockchain teknolojisine yönelik ilgi her geçen gün artsa da ülkede kripto paraların ciddi oranda benimsenmesi vergi oranları nedeniyle beklenilenden daha uzun sürebilir. Çünkü ülkede kripto paralar üzerinden gelir elde eden şirketler %46’lık bireyler ise %25’lik bir vergi dilimine tabi.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar