X


Ethereum’da İşler Karıştı

Ethereum geliştiricileri, son karar tarihleri yaklaşan geliştirme teklifleri konusunda ayrı düştü.
17:00
27 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum’da bir sonraki büyük ağ yükseltmesinin tarihi yaklaşırken Ethereum core geliştiricileri Ethereum’un gidişatı konusunda anlaşamıyor.

Hudson Jameson’ın liderlik ettiği iki haftada bir düzenlenen toplantıların en sonuncusunda geliştiriciler, Constantinople isimli ikinci Metropolis hard fork’uyla ilgili, ekim ayındaki EIP (Ethereum Geliştirme Teklifi) için ilerleme kaydedemedi. Geliştirici Péter Szilágyi bu durumu şöyle eleştirdi:

Sanırım yıl başında sadece bir fork hakkında konuşmak istemiştik, yıl sonuna gelip hala bir şey yapmamamız hard fork’ları nasıl organize ettiğimizi yeterince anlatıyor.

Bir başka geliştirici ekibin iş yüküne dikkat çekti:

Onlarca özelliğe sahip geliştirmeleri tek seferde piyasaya süren büyük bir şirket gibi davranmakta ısrarcı oluyoruz, sonra bunu beceremiyoruz çünkü aynı anda tüm özellikleri hazır edemiyoruz.

Üzerinde tartışılan üç EIP’ye ayrı ayrı göz atalım…

EIP 858

Teklifle ETH blok ödüllerinin 3 ETH’den 1 ETH’e düşürülerek PoW algoritmasının aşırı enerji tüketiminin azaltılması amaçlanıyor. Bu yeni chain (zincir) için ‘Perinthos’ ismi teklif edildi. Teklif madencilerin hiç de hoşuna gitmeyecek türden. Anlaşmazlığın en büyük sebebi de bu gerçek olabilir.

EIP 1234

Teklif zorluk bombasıyla alakalı. Madencilik yapmayı zamanla zorlaştıran zorluk bombasının 18 aya kadar uzatılması gündemde. Böylece madencilik ödülleri artmayacağı ve blok süreleri azalacağı için PoW mekanizması olabildiğince stabil kalacak. Güvenlik gerekçesiyle blok ödülü de 2 ETH’e düşürülecek.

Ancak bu konuda da anlaşmaya varılmış değil. Atlantic Crypto CTO’su Brian Venturo bunun yalnızca ASIC madencilerine avantaj sağlayacağını ve esas amaçlarının ağdaki ASIC katılımını bitirmek olduğu için kendileriyle çeliştiklerini ima ediyor.

EIP 1295

Toplam ETH blok ödülünü azaltmak yerine uncle ödüllerinin değişmesini ve nephew ödüllerinin kaldırılması teklifi. Bu sayede ağ güvenliği ve stabilitesi sağlanacak ve madenciler ağa katkıda bulunmaya devam etmeye teşvik edilecek. Ayrıca teklif zorluk bombasının tamamen kaldırılmasını kapsıyor.

Geliştiricilerin bir sonraki toplantısı 31 Ağustos’ta. Constantinople hard fork’u öncesi toplantıda ilerleme kaydedip kaydedilmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Kaynak: cryptovest.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar