X

İspanyol Belediyeye Bitcoin Saldırısı!

Jerez de la Frontera'ya Bitcoin fidyesi talebi!
23:00
4 Ekim 2019

Kripto para dünyasında görünüşe göre artık kimse kripto para tabanlı fidye yazılımlardan yeteri kadar korunmayı başaramıyor. Cadiz iline bağlı Jerez de la Frontera belediyesi de bunun en güncel örneklerinden birisini tecrübe etti.

Bitcoin Fidyesi Talep Edilmekte

Bir hacker grubu yaptığı saldırı sonucu neredeyse bütün belediyeyi ve bölgenin sistemlerini ele geçirdi. Jerez de la Frontera‘nın bilgisayar sistemi kötü amaçlı kişi tarafından kilitlendi. Hacker’ın talep ettiği şey ise tahmin edileceği gibi Bitcoin (BTC) oldu. Saldırı ilk olarak Salı akşamı belediyenin internet sitesinde küçük kesintiler ile başladı. Cuma sabahında ise bütün site ele geçirildi ve belediye tehdit altına girdi. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle siber saldırganın tam olarak ne veya ne kadar Bitcoin istediği bilinmiyor.

212.000 kişinin yaşadığı bölgenin yetkilileri şu an için kriz masası kurmuş durumda ve Jerez’e yeni gelen üç teknoloji uzmanı bu durumdan kurtulup kurtulanamayacağını öğrenmek için çağrıldı. Fidye yazılımlarda temel mantık ise bir site veya bilgisayarın bütün kontrolünü ele geçirip, bütün sistemi yok etmeden veya fidyeyi ödemeden bunun tekrar açılmamasını sağlamak.

Belediye Başkanı Mamem Sanchez yaptığı açıklamada sistemin ”yüzde 100 kontrol altına alındığından emin olana kadar” sistemi açmayacaklarını ve fidyeyi ödeseler bile kontrol yapacaklarını dile getirdi.

Bundan yaklaşık iki hafta önce Nijerya’nın önde gelen politikacılarından birisi de kızını kaçıranlara istediği BTC fidyesini verip kızına kavuşmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar