X


İnsanlar Bitcoin’e Neden Direniyor?

07:30
19 Eylül 2015
Okuma Süresi: 2 Dakika

İnsanlar niçin Bitcoin’e kolay adapte olamıyor? Bu sorunun cevabını bitcoin.com‘un bakış açısıyla değerlendiriyoruz:

  1. Tam olarak anlaşılmaması: Çoğu insan için parayı digital paraya dönüştürmek ve kriptoparaların karmaşıklığını kavramak oldukça zor. Kullanıcılar için ise Bitcoin’i elde etmek ve onu bozdurmak da kolay değil. Örneğin Bitcoin ATM’leri sadece bazı yerlerde var. Ayrıca Bitcoin’nin kendisi kadar yaratıcısı da büyük bir gizem taşıyor ve sadece ismini biliyoruz : Satoshi Nakamoto. Bitcoin’nin taşıdığı bu sorular insanların uzak durmasını sağlıyor olabilir.
  2. Bilinmeyen Korkusu: Amerikalı yazar H.P. Lovecraft’ın söylediği gibi “ İnsanlığın en eski ve güçlü duygusu korkudur. En eski ve güçlü korku ise bilinmeyenin korkusudur.”  Bitcoin ve blockchain teknolojisinin gelişiyle, insanlık geniş kapsamlı bir teknoloji devriminin eşiğinde duruyor. Bu devrimin sonucu henüz bilinmiyor ve bu insanlar üzerinde korku yaratıyor.
  3. Güven eksikliği: Bitcoin’nin itibarı medyada yayınlanan olaylar, suçlamalar ve iddialar sebebiyle büyük miktarda zarar görmüştür. Özellikle Mt. Gox Bitcoin exchange firmasının iflasında medyada yazılan haberler Bitcoin’e zarar vermiştir. Bu iflasta firma müşterilerinin yüzlerce Bitcoin’i kaybolmuştu.
  4. Güvenlik veya Emniyet Kaybı:  İnsanlar kendi finansal güvenliklerinden korkuyorlar. Bunu göz önüne aldığımızda Bitcoin’i yatırım aracı olarak seçmeme sebeplerini anlayabiliriz. Yine de yatırımcıların Bitcoin’nin gerçek değerini göremiyor olması değerindeki dalgalanmalardan da kaynaklanabilir.
  5. Rutinin değişmesi: İnsanların küresel olarak Bitcoin’i kabul edebilmesi için bir dizi değişiklik yapılması gerekir. İnsanlar mali işlemlerini bin yıldır dayatılan kökleşmiş bir rutin uygulama üzerinden yapmaktadır. Kriptopara, insanları finansal işlemlerin yürütülmesi için yeni yollara taşıyacaktır; fakat bu değişim sürecinin oturması zaman alacaktır.
  6. Avantajları ve kazançları: Çoğu kullanıcı için harcama yapaken kazanımları çok önemlidir. Yaptığı her harcamada  “Bana ne kazandırıyor?” sorusunu sorar. Bitcoin kullanımının çok fazla avantajı olsa da, bu sorunun cevabı çoğu insan için tam olarak anlaşılmış değildir. Bununla birlikte çoğu işletme Bitcoin ile ödeme konusunda müşterilerini teşvik etmiyor. (Örneğin Bitcoin ile ödeme yapıldığı takdirde indirim sunmak gibi.)
  7. Zayıf iletişim : Medyada Bitcoin’nin avantajlarından ya da tanıtımından ziyade skandallarına daha sık yer veriliyor.
  8. Heves: Bitcoin ile ilgili önemli bir korku ise kısa ömürlü olabilme ihtimali.

Tüm bunlar düşünüldüğünde insanların neden Bitcoin’den uzak kaldığı sorusuna ve hala dünya üzerinde küçük bir kitle tarafından kullanıldığının cevabına yanıt bulunabilir. Fakat her şeye rağmen, Bitcoin ve kriptoparalar için “Zaman” belirleyici olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER