X


Rusya’nın Kriptoparası Geliyor “Bitruble”

11:34
18 Eylül 2015
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kommersant gazetesinin haberinde, bir Rus mobil ödeme şirketi olan Qiwi`nin bir süredir blockchain tabanlı Bitruble üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Qiwi Rus Merkez Bankası ile görüşmelere çoktan başladı. Şirketin Bitruble’ye büyük bir yatırım payı ayırdığı belirtilirken, firmanın ortaklarından Sergoy Solonin, Bitruble’nin lansmanının 2016 yılı içerisinde olacağını ifade etti.

Qiwi, Rusya Merkez Bankası temsilcileri ile çok sayıda gayri resmi toplantı yaptı. Rusya Merkez Bankası temsilcilerinin,  Kommersant gazetesine yaptığı açıklamada da bankanın konuyu değerlendirmek istediği ve merkez bankası olarak gerekirse dijital paralara destek verebilecekleri anlaşılıyor.

Bu yılın başlarında Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, Klyazma Gençlik Forumu katılımcılarına Bitcoin’le ilgili düşüncelerini paylaşmıştı. Coinfox’un haberine göre Putin, ekonominin bazı kesimlerinde kriptoparanın kullanılmasının mümkün olduğunu düşünüyor.

Putin ayrıca konu ile ilgili Bitcoin hakkında gayet olumlu düşünceleri olan Rusya Merkez Bankası müdürü Elvira Nabiullina ile görüşmüştü. Konuşması sırasında “Bitcoin”den bahsetmemiş; fakat onun yerine “coins” demişti.

Esasında, bu durum Qiwi’nin Rusya’nın kriptoparasını oluşturmak için ilk girişimi değil. Eski bankacı  Prof.Vladimir Frolov, Bitcoin ilkelerini kullanarak yeni bir uluslararası para transfer sistemi için uğraşıyor. Bu sistemin adına “Copernicus Gold” ismini vermişti. Frolov, SWIFT (uluslar arası para transfer sistemi) sisteminin yavaş ve modası geçmiş olduğunu savunuyordu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER