reklamı kapat

İngiliz Yetkililerin Yaptığı Kripto Para Çağrısı Ne Yönde?

İngiliz yetkililer kripto paraların düzenlenmesi konusu hakkında devlet kurumlarını göreve çağırdı.
20 Eylül 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Kripto para piyasası hakkında şimdiye dek en çok konuşulan konular arasında düzenleme konusunun yer aldığı yadsınamayacak bir gerçek. Birçok ülke bu yeni varlık sınıfına karşı çeşitli yönlerde tavır sergiliyor. Kimisi Çin gibi yasaklamayı tercih ederken kimisi de Malta’nın yaptığı gibi bir merkez haline gelmek için konu hakkında düzenlemeler uyguluyor. Meseleye en son katkı sağlayan ülke İngiltere oldu.

Birleşik Krallık Hazine Komitesi geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamayla kripto para yatırımcılarının korunması için bu alana düzenleme getirilmesi gerektiğini vurguladı. Komite’de yer alan milletvekilleri dijital para birimleriyle ilgili birtakım meselelere dikkatleri çekiyor. Vekillerin gündeme getirdiği konular arasında fiyat dalgalanması, müşterilerin korunması, siber saldırganlardan gelebilecek muhtemel hamleler ve kara para aklama faaliyetleri gibi hususlar yer alıyor.

Dünyaca ünlü haber ajansı BBC tarafından bildirilen habere göre komite yaptığı açıklamada çeşitli devlet kurumlarını kripto paraları denetleme konusunda göreve çağırıyor. Komitenin hedef aldığı kurumlar arasında Finansal İdare Kurulu (FCA) da bulunuyor. FCA’nın geçmişte dijital varlıkları piyasaya sürmek isteyen kurumları onaylamadığı ve kripto para borsalarına çok sıcak bakmadığı biliniyor.

Hazine Komitesi başkanı Nicky Morgan konu hakkında şu ifadelere yer veriyor:

Devlet yetkililerinin ve düzenleyici kuruluşların potansiyel yatırımcılara yönelik bir hamle yapmaması savunalamayacak bir durumdur. Yetkililer bu alandaki vahşi batı’ya benzer havayı değiştirmezlerse kullanıcılar korumasız kalacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.