reklamı kapat

İlk 100 Kripto Paranın 94’ü Ethereum Temelli

13:00
12 Haziran 2018

Kripto para araştırmacısı ve Youtuber Kevin Rooke’a göre Ethereum topluluğu 250 binden fazla geliştiriciye sahip. Rooke piyasadaki en değerli 100 kripto paranın 94’ünün Ethereum temelli olduğunu dile getiriyor.

Arkanzda büyük bir geliştirici tabanı olmadan ortaya harika uygulama ve ürünler koymanız mümkün değil. Bugün Ethereum platformuna katkıda bulunan geliştiricilerin sayısı yaklaşık 250 bin. Sektör hala çok küçük, dolayısıyla 250 bin şok edici bir rakam. Ethereum geliştirme sistemi Truffle halihazırda 500 binden fazla indirildi. Bu yılki büyük fiyat düşüşlerine rağmen geliştiricilerin ilgisi artmaya devam etti.

Diğer merkezsiz uygulama protokolleri Ethereum’la rekabet edebilir mi?

Bitcoin, Ripple, Bitcoin Cash ve Litecoin gibi ödeme merkezli Blockchain ağlarının dışındaki kripto paraların büyük bir çoğunluğunun Ethereum’un ERC-20 protokolüyle yaratıldığı görülüyor. 4 milyar dolar civarı piyasa değeriyle listenin 10. sırasında yer alan TRON dahi ERC20 protokolüyle geliştirildi (Not: TRON şu sıralar Ethereum ağından kendi Blockchain’ine taşınıyor).

1,8 milyar dolarlık değere sahip Çin çıkışlı IoT Blockchain ağı VeChain, 1 milyar dolarlık Ontology, 850 milyon dolarlık Güney Koreli ICON ve Sharding’in belkemiğini oluşturduğu 750 milyon dolarlık Zilliqa… Saydığımız kripto paralar an itibariyle Ethereum ağında çalışmasını sürdüren büyük Blockchain projelerinden yalnızca birkaçı.

Kripto para piyasasında son yıllarda birçok projenin Ethereum’a rakip olarak, lider merkezsiz uygulama platformu olma hedefiyle kurulduğuna şahit olduk. Merkezsiz uygulamalara odaklanan projelerden EOS, NEO, Cardano, Qtum ve ICON önemli bir piyasa değerine ve sıralamaya sahip. Bununla birlikte ilk 100’deki kripto paralardan yalnızca NEO, Cardano ve QTUM Ethereum ağı üzerinde yaratılmadı. Bu üç kripto para sil baştan, yepyeni bir altyapıyla yaratıldı.

Bu kripto paralardan EOS’u ele alalım. Ethereum ağı üzerinde faaliyet gösteren EOS kripto para tarihinin yatırım rekorunu elinde bulunduruyor. Mike Novogratz gibi milyarder yatırımcıların destek verdiği EOS’un 1 yıl süren ICO’sunda 4 milyar dolardan fazla yatırım toplandı.

EOS ana ağı geçtiğimiz günlerde etkinleştirildi. Multi milyar dolarlık ICO’ya rağmen EOS akıllı sözleşmeleri kullanmak için Ethereum ağına ihtiyaç duyuyor. Zira EOS hem fonları yalnızca Ethereum üzerinden toplayabiliyor hem de Ethereum’un güvenliğinden ve verimliliğinden faydalanıyor.

Rooke’a geri dönelim… Kripto araştırmacısı, merkezsiz uygulamalar için özel olarak geliştirilmiş büyük bir Blockchain projesi yaratmak için çok miktarda paranın artık yeterli olmadığını vurguluyor. Ethereum’un potansiyeli, yalnızca başarılı merkezsiz uygulamalarla hayata geçebilir. Şayet geliştiriciler Ethereum protokolünü terk ederse Ethereum ağı; sofistike altyapısına ve teknolojisine bakılmaksızın değerini kaybeder.

Rooke diğer yandan Ethereum’un kripto para piyasalarında lider akıllı sözleşme platformu olma yarışını çoktan kazandığını düşünüyor:

Platformunuzu kullanan kimse yoksa geliştiricileri nasıl çekebilirsiniz ki? Uygulama başlatmayı kolay hale getirecek altyapıyı inşa edecek geliştiricileriniz yoksa platformu kullanmaya başlayabilir misiniz? Bazı durumlarda para tüm kapıları açar; ancak günümüz kripto para sektöründe Ethereum dahil herkesin parası var, bu da rekabet üstünlüğünü ortadan kaldırıyor.

EOS topluluğu

EOS Foundation EOS topluluğunu canlandırmak için şimdiden çalışmalara başladı. Bunun için hackathon’lar düzenleniyor; değerli fırsatlar ve milyon dolarlık ödüller koyuluyor. Diğer Blockchain projeleri de Ethereum’la rekabet etmek için benzer yöntemlere başvurabilir. Ancak şu için kesin olan tek bir şey var: Piyasanın dominant akıllı sözleşme platformu Ethereum.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun